Włoski odkrywca Krzysztof Kolumb był oskarżany o sprowadzenie do obu Ameryk chorób podobnych do kiły, ale nowe badanie wykazało, że choroba ta szerzyła się już tysiące lat wcześniej.
Początek epidemii kiły udokumentowano w Europie pod koniec XV wieku, co doprowadziło historyków do przekonania, że została ona sprowadzona do Ameryki, gdy Kolumb postawił stopę na Nowym Lądzie.
Kiła była tam wcześniej
Dowody DNA ujawniły jednak, że treponematoza, czyli królicza kiła, występowała w Brazylii ponad 2000 lat przed tym, jak odkrywca wypłynął w swoją podróż.
Kerttu Majander, naukowiec z Uniwersytetu w Bazylei, powiedział: Fakt, że dowody nie dotyczą kiły przenoszonej drogą płciową, pozostawia sprawę w dalszym ciągu nierozstrzygniętą.
Jego zespół zbadał kości czterech osób, które zmarły tysiące lat temu w przybrzeżnym regionie Santa Catarina w Brazylii.
Badania oczyszczają Kolumba
W szczątkach wydobytych w Jabuticabeira II w Brazyliiznaleziono patogeny, które wykazywały oznaki choroby podobnej do kiły, która prawdopodobnie powodowała owrzodzenia jamy ustnej i bóle goleni.
Serena Schünemann z Uniwersytetu w Zurychu i współautorka badania dodaje: Choć pochodzenie kiły wciąż pozostawia pole dla wyobraźni, wiemy teraz ponad wszelką wątpliwość, że treponematozy nie były obce amerykańskim mieszkańcom, którzy żyli i zmarł wieki przed odkryciem kontynentu przez Europejczyków.
Źródło: Nature
