KLESZCZE W POLSCE
Kleszcze życie na całym obszarze Polski. Najczęściej występują w lasach, parkach, na łąkach i działkach. Jednym z mitów jest to, że kleszcze spadają na ludzi z drzew. Jest to nieprawdą. Stworzenia te nie wspinają się na wysokość powyżej 1,5 metra. Kleszcze czyhają na żywiciela w wysokiej trawie, ściółce leśnej i na liściach np. paproci. Dlatego tak ważne jest, aby do spacer do lasu czy parku założyć spodnie z długimi nogawkami. Po powrocie do domu należy też bardzo dokładnie obejrzeć całe ciało.
CZYTAJ TAKŻE: BORELIOZA: 20 TYS. NOWYCH ZACHOROWAŃ W CIĄGU ROKU. A LECZENIE CHORÓB ODKLESZCZOWYCH W POLSCE JEST FATALNE
Kleszcze najchętniej atakują miejsca na ciele, gdzie skóra jest najcieńsza:
- za uszami
- granica włosów
- kark
- ramiona
- pod pachami
- pod biustem
- okolice pępka
- pachwiny
- okolice genitaliów
- pod kolanami
- głowa (u dzieci)
Warto podkreślić, że ugryzienie kleszcza nie boli. Dlatego fakt bycia ugryzionym często odkrywany jest po wielu godzinach. Jeśli od ugryzienia minęła doba, nie należy samemu usuwać kleszcze. Należy niezwłocznie udać się do lekarza. Nie wolno tego bagatelizować. Choroby wywoływane przez kleszcze na początku przebiegają bezobjawowo. Skończyć się jednak mogą kalectwem lub nawet śmiercią!
Te choroby to m.in.:
- borelioza
- kleszczowe zapalenie mózgu
- anaplazmoza granulocytarna
- babeszjoza
- dur powrotny
- ospa riketsjowa
- tularemia
CZYTAJ TAKŻE: NIE TYLKO BORELIOZA… JAKIE CHOROBY PRZENOSZONE SĄ PRZEZ KLESZCZE?
JAK USUNĄĆ KLESZCZA?
Kleszcza należy usunąć jak najszybciej. Najlepiej sprawdza się w tym przypadku pęseta lub specjalna pompka. Trzeba pamiętać, że kleszcze NIE NALEŻY niczym smarować ani psikać. Nawet jeśli zabijemy w ten sposób intruza, to do naszego ciała przedostanie się trująca substancja znajdująca się w organizmie kleszcza. Może to mieć opłakane skutki. Jeśli nie jesteśmy pewni, że skutecznie usuniemy kleszcza, lepiej natychmiast udać się do lekarza.
GDZIE WYSTĘPUJĄ KLESZCZE?
Choć na kleszcza można natrafić praktycznie w całej Polsce, są regiony gdzie występują one częściej niż w innych. Sprawdźcie w galerii poniżej, w jakich województwach trzeba zachować szczególną ostrożność.
ZOBACZ KONIECZNIE: TU JEST NAJWIĘCEJ KLESZCZY W POLSCE - UWAŻAJ, BY SIĘ NIE ZARAZIĆ!
NOWY GATUNEK KLESZCZA
Do Polski trafił nowy rodzaj kleszcza. O odkryciu poinformowała grupa naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego. Po roku badań mają pewność, że przywędrował z zagranicy i ma to związek z ocieplaniem się klimatu. - Jest to coś nowego. Jest odkryte kilka stanowisk tego kleszcza. Nam udało się zabrać tych kleszczy naprawdę bardzo dużo. To było około 420 sztuk. Planujemy przebadać wszystkie zebrane przez nas kleszcze na obecność kilku najważniejszych patogenów, żeby zobaczyć, czy faktycznie mamy się czego bać – wyjaśniła Dorota Dwużnik z Uniwersytetu Warszawskiego.
- Pojawienie się tego kleszcza może mieć związek z ociepleniem klimatu. Łagodne zimy i wilgotno-ciepłe wiosny sprzyjają przetrwaniu populacji kleszczy – wyjaśniła Marta Hajdul-Marwicz, autorka bloga Za-kleszcz-ona Polska.