Bartosz Głąb
Maciej Skorża po przegranym półfinale KMŚ.
Maciej Skorża po przegranym półfinale KMŚ. PAP/EPA
Klubowe Mistrzostwa Świata. Manchester City rozbił 3:0 prowadzoną przez Macieja Skorżę Urawę Red Diamonds w półfinale turnieju rozgrywanego w Arabii Saudyjskiej. W finale "The Citizens" zmierzą się z brazylijskim Fluminense.

Zdecydowanym faworytem spotkania był Manchester City, który rozgrywki rozpoczął od półfinału. Natomiast podopieczni Macieja Skorży na tym turnieju odnieśli już jedno zwycięstwo wygrywając w ćwierćfinale z meksykańskim Club León 1:0.

Pep Guardiola do boju posłał niemal najmocniejszy skład. Zabrakło jedynie Erlinga Haalanda, który na początku grudnia doznał kontuzji, ale poleciał z drużyną do Arabii Saudyjskiej. Pierwsze minuty spotkania były rozgrywane dość spokojnie. "The Citizens" rozgrywali piłkę, ale nie potrafili przedostać się pod bramkę japońskiego zespołu.

W 30. minucie Matheus Nunes wpadł w pole karne Urawy, z łatwością minął rywala, ale jego uderzenie instynktownie wybronił Shusaku Nishikawa. Gdy wydawało się, że pierwsza połowa zakończy się bezbramkowym remisem, prawą stroną popędził znowu Matheus Nunes, zagrał w pole bramkowe Japończyków, a ten niefortunną interwencją "popisał się" norweski obrońca Marius Hoibraaten - pakując piłkę do własnej bramki.

Klubowe Mistrzostwa Świata. Manchester City wysoko pokonał drużynę Macieja Skorży

Tuż po przerwie Manchester City zadał drugi cios. Kyle Walker posłał znakomite, prostopadłe podanie w kierunku Mateo Kovavića, ten stanął oko w oko z japońskim bramkarzem i mocnym strzałem podwyższył wynik na 2:0.

W 59. minucie było już jasne, kto zagra w finale turnieju. Matheus Nunes potężnie huknął z dystansu, z tym uderzeniem poradził sobie jeszcze Shusaku Nishikawa, ale z dobitką Bernardo Silvy nie miał już żadnych szans. Chwilę później po koronkowej akcji "The Citizens", piłkę w polu karnym rywali dostał Jack Grealish, ograł bramkarza, ale nie miał już czasu na oddanie strzału.

Kwadrans przed końcem angielscy piłkarze po raz kolejny rozmontowali defensywę rywali, ale wprowadzony w drugiej połowie Julian Alvarez przegrał pojedynek z bramkarzem Urawy Red Diamonds. Mimo ataków "The Citizens" wynik nie uległ już zmianie i zwycięscy Ligi Mistrzów UEFA mogli cieszyć się z awansu.

W meczu finałowym Manchester City zmierzy się z brazylijskim Fluminense. Spotkanie zostanie rozegrane w piątek 22 grudnia o godzinie 19:00.

"The Citizens" zostali czwartą angielską drużyną, która zagra w finale Klubowych Mistrzostw Świata. Wcześniej dokonali tego raz Manchester United i po dwa rady Chelsea i Liverpool. Dwa lata temu "The Blues" w finale pokonali brazylijskie Palmeiras 2:1. Warto też dodać, że po raz piąty dojdzie do starcia drużyn z Anglii i Brazylii w finale tych rozgrywek. Do tej pory dwa razy triumfował zespół z Europy i również dwa razy zespół z Ameryki Południowej.

Urawa Red Diamonds - Manchester City 0:3 (0:1)

Bramki: 45+1'M.Hoibraaten (sam.), 52'M,Kovacić, 59'B.Silva

Urawa Red Diamonds: S.Nishikawa - T.Sekine, A.Scholz, M.Hoibraaten, T.Akimoto - T.Okubo (A.Schalk), A.Ito (57'T.Ogiwara), K.Yasui, K.Iwao (77'K.Shibato), Y.Koizumi (64'S.Nakajima) - J.Kante (64'B.Linssen). Trener: Maciej Skorża.

Manchester City: Ederson - K.Walker, J.Stones (77'S.Gomez), M.Akanji (64'J.Gvardiol), N.Ake - B.Silva (64'O.Bobb), Rodri (77'K.Phillips), M.Nunes, M.Kovacević, J.Grealish - P.Foden (64'J.Alvarez). Trener: Pep Guardiola.

Sędziował: Mohammed Al Hoish (Arabia Saudyjska).

Żółte kartki: 24'M.Akanji, 83'M.Nunes.

Stadion: King Abdullah Sports City (Dżudda).