Kolejne próby przekroczenia polsko-białoruskiej granicy przez nielegalnych migrantów. Straż Graniczna przekazała najnowsze dane

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Wideo
od 16 lat
140 cudzoziemców, wśród których byli obywatele m.in. Etiopii i Iranu, próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski – podała w środę rano Straż Graniczna. Zatrzymano kolejne osoby za pomocnictwo migrantom. W październiku było ok. dwóch tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.
Straż Graniczna przekazała najnowsze dane dotyczące nielegalnych prób przekroczenia polsko-białoruskiej granicy.
Straż Graniczna przekazała najnowsze dane dotyczące nielegalnych prób przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. Fot. Twitter/Straż Graniczna

W dalszym ciągu trwa szturm na polską granicę

Straż Graniczna poinformowała na platformie X (wcześniej Twitter), że 19 osób - spośród 140 cudzoziemców, którzy próbowali przedostać się do Polski - na widok polskich patroli zawróciło na Białoruś. Natomiast w okolicach Białowieży 24 osoby nielegalnie przeprawiły się przez rzekę Przewłoka.

Funkcjonariusze SG zatrzymali też za pomocnictwo cudzoziemcom dwóch obywateli Ukrainy. Szczegółów nie podano.

Z wcześniejszych danych Podlaskiego Oddziału SG wynika, że w związku z przemytem ludzi przez odcinek granicy polsko-białoruskiej, za który odpowiada ten oddział SG, dotychczas w 2023 r. zatrzymano blisko 490 osób podejrzanych o pomocnictwo lub organizację takiego nielegalnego przekroczenia granicy.

Według danych SG w październiku było ok. dwóch tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski, we wrześniu ok. 1,1 tys.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Stalowa zapora realnym wzmocnieniem dla bezpieczeństwa Polski

Na 186 km granicy z Białorusią jest zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.

SG szuka wykonawcy zapory elektronicznej na rzece Bug wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. słupów kamerowych; centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie. Przetarg na inwestycję ma być rozstrzygnięty w połowie listopada, by prace mogły ruszyć jeszcze w tym roku.

Również w tym roku SG chce wyłonić w przetargu wykonawcę bariery elektronicznej na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim. Tu prace miałyby ruszyć w 2024 r.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl