Stowarzyszenie Polskich Kombatantów koło nr 13 z Winnipegu zaskoczyło rozmachem gali, podczas której świętowano 75-lecie koła. Pół tysiąca zaproszonych gości wszystko, co działo się na scenie mogło śledzić na olbrzymim ekranie. Były wzruszające momenty wyróżnień, zapadające w pamięć słowa przemawiających, a także językowe żarty w rozumieniu i tłumaczeniu angielskiego na polski i odwrotnie, którymi co i rusz rozbawiał blisko pół tysięczną publiczność prowadzący galę. To właśnie liczba gości, już na wejściu do wyjątkowej The Metropolitan Entertainment Centre, robiła piorunujące wrażenie. Czterogodzinny blok artystyczno-wspomnieniowy przepleciono wystąpieniami m.in. Konsul Izabeli Fabjańskiej-Potapczuk, Ministra Sportu, Kultury i Dziedzictwa Obby'ego Khana czy Prezesa SPK Kanada Andrzeja Ruty. Prezes SPK 13 Paweł Pecold galę na niepowtarzalnym poziomie zapowiadał już rok temu:
Stowarzyszenie Polskich Kombatantów (SPK) to organizacja składająca się głównie z polskich weteranów 2 Korpusu Polskiego, którzy walczyli u boku wojsk brytyjskich i kanadyjskich podczas kampanii włoskiej 1943-45, pod operacyjnym dowództwem 8 Armii Brytyjskiej. W ostatnich latach liczba kombatantów dramatycznie zmalała, ale jak podkreślają zarówno Paweł Pecold, jak i Andrzej Ruta, stowarzyszenia przetrwają, bo w ich szeregi wchodzą spadkobiercy pokoleń, które walczyły o wolną Polskę na frontach II wojny światowej.
W Winnipegu przy SPK działa zespół taneczny Iskry, który wprawdzie nie ma w swoich szeregach kombatantów, ale którego działalność i wkład w kultywowanie polskości poza granicami docenił Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński nadając Zespołowi Tanecznemu SPK ISKRY odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Minister przyznał to odznaczenie także pani Bożenie Langtry. Zespół ISKRY, który wychował pokolenia Polaków w Manitobie występuje na scenach nie tylko w Kanadzie i Polsce, ale zawsze można podziwiać ich występy w polskim pawilonie podczas corocznego Festiwalu Folklorama w Winnipegu.
Przed SPK 13 kolejne historyczne wydarzenie. Już 10 czerwca ośrodkowi nad Jeziorem Big Whiteshell, należącemu do organizacji, zostanie nadana nowa nazwa: Camp Copernicus. Wydarzenie to wpisuje się w obchody Roku Mikołaja Kopernika.

