Głównymi organizatorami są ministrowie sprawiedliwości Wielkiej Brytanii Dominic Raab oraz Holandii Dilan Yesilgoz. Tematem rozmów jest zapewnienie szerokiego wsparcia dla Międzynarodowego Trybunału Karnego, który ma osądzić zbrodniarzy wojennych Federacji Rosyjskiej, w tym dyktatora tego państwa Władimira Putina.
Ze strony polskiej w wydarzeniu bierze udział sekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Poza Raabem i Yesilgoz, na spotkaniu uczestniczą także minister sprawiedliwości Ukrainy Denys Maluśka, prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin i prokurator generalny Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan.
Dożywotni nakaz aresztowania na Putina.
W piątek 17 marca MTK wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Według wnioskodawców z prokuratury Putin jest osobą odpowiedzialną za zbrodnie wojenne, które polegały na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury. Poza Putinem MTK wydał również nakaz aresztowania rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej, oskarżanej o te same zbrodnie.
Po tej decyzji Wielka Brytania zobowiązała się w tym roku przekazać MTK 1 milion funtów (1,22 mln dolarów). Holenderska minister Yesilgoz powiadomiła w poniedziałek, że Holandia przekaże MTK dodatkowo 1 mln euro. Wcześniej gabinet informował o wsparciu w wysokości 2 mln euro.
Karim Khan powiedział w wywiadzie dla radia BBC, że MTK "nie zawaha się przed podjęciem działań" w odpowiedzi na możliwe zbrodnie wojenne na Ukrainie. MTK swoją siedzibę ma w Hadze (Holandia). Federacja Rosyjska jest państwem, które nie uznaje mandatu Trybunału.
Wojna na Ukrainie trwa od 24 lutego 2022 roku.

lena
Źródło: