Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z izraelskimi dziennikarzami było zamknięte dla polskich mediów. Po południu udali się oni do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie obejrzeli film „Miasto ruin” (przedstawiający zburzoną Warszawę z 1945 roku) i spotkali się z Janiną Iwańską, byłą więźniarką obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. To kolejny element działań podjętych przez rząd zmierzających do naprawy relacji Polska - Izrael.
WYWIAD | JONNY DANIELS: DORASTAŁEM KARMIONY MITAMI O POLSKIM ANTYSEMITYZMIE. OKAZAŁO SIĘ, ŻE NIC TAKIEGO NIE MA
Wcześniej do internetu trafiły krótkie filmy przygotowane przez kancelarię premiera w których występują byli więźniowie obozów koncentracyjnych. - Od początku do końca obozy były niemieckie. Nie tylko nazistowskie, ale po prostu niemieckie - podkreśla na jednym z nich 95-letnia Alina Dąbrowska.
Również w poniedziałek doszło do spotkania ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza z ambasador Izraela w Polsce Anną Azari.
Według Czaputowicza, spór o ustawę IPN jest związany z „nieporozumieniami”. - Ufam, że ta dyskusja będzie sprzyjać umocnieniu Polski w świecie, wykazaniu, że Polska potrafi walczyć o swoje prawa, ale przede wszystkim dlatego, że jednak prawda historyczna leży po naszej stronie - przekonywał minister.
CZYTAJ TEŻ | ŻYDOSTWA NIE DA SIĘ ZAKOPAĆ, CZYLI KIM SĄ I JAK ŻYJĄ ŻYDZI W POLSCE
Szef MSZ przyznał, że pierwsze rozmowy polskiego zespołu ds. dialogu prawno-historycznego, na wniosek Izraela, mają odbyć się w Tel Awiwie. Nie jest jeszcze znana data wyjazdu, ponieważ strona izraelska czeka na decyzję prezydenta ws. ustawy o IPN. - Nie ma sensu spotkanie z dwoma grupami, jeśli wszystko już skończone - przyznała w Radiu Zet ambasador Izraela pytana o scenariusz wydarzeń w przypadku podpisu prezydenta pod ustawą.
Komentarze polityków nt. ustawy o IPN i konfliktu Polska - Izrael
Źródło:
TVN 24
Na poniedziałkowy wieczór pod hasłem „Odwagi Polsko, prezydencie podpisz!” przed Pałacem Prezydenckim narodowcy zaplanowali wiec poparcia. - Biorąc pod uwagę międzynarodowy nacisk w tej sprawie, próbę ingerencji mocarstw w nasze prawodawstwo i oszczerczą kampanię wobec Polski musimy pokazać, że ta ustawa jest konieczna - przekonywał w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press rzecznik stowarzyszenia Marsz Niepodległości Damian Kita. Kontrmanifestację pod hasłem „Odwagi Polsko - zablokujmy nacjonalizm” zapowiedzieli Obywatele RP.
WYWIAD | URI ORLEV: ŻYDZI PRZYJEŻDŻAJĄ DO POLSKI Z NASTAWIENIEM, ŻE PRZYJEŻDŻAJĄ DO KRAJU WROGA
Media informowały, że w środę do Warszawy przyleci minister edukacji Izraela. - Jestem zdeterminowany aby powiedzieć to, co historia już zdążyła udowodnić - mianowicie, że Polacy mają udokumentowany udział w mordowaniu Żydów podczas Holokaustu. Lecę do Polski powiedzieć prawdę, tam gdzie ona się dokonała, i nie będzie to zależało od żadnego uchwalonego prawa - miał powiedzieć minister Naftali Bennett, którego cytuje wp.pl. Jego wizytę jednak odwołano.
We wtorek oświadczenie ws. nowelizacji ustawy ma wydać parlament Ukrainy. Ustawa o IPN zakłada karanie za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów.
Co może zrobić prezydent z ustawą o IPN
Prezydent Andrzej Duda ma jeszcze ponad dwa tygodnie na podjęcie decyzji ws. nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej i jej zapisów, które doprowadziły do kryzysu na linii Polska - Izrael. Głowa państwa może podpisać ustawę lub zawetować ją i skierować do ponownego rozparzenia przez Sejm. Ale jest jeszcze jedno rozwiązanie: prezydent, jeśli ma wątpliwości prawne co do ustawy uchwalonej przez parlament, może złożyć wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie jej zgodności z konstytucją. Jeśli jednak skorzysta z tego uprawnienia, nie może już zastosować weta ustawodawczego.
POLECAMY: