Spis treści
PiS i Suwerenna Polska połączone
Jarosław Kaczyński przekonywał, że Polska stoi przed bardzo niezwykłymi wyzwaniami.
– A my jesteśmy jedyną siłą, która ma możliwość, by Polskę przed tym wszystkim obronić – ocenił.
Nawiązał do połączenia z Suwerenną Polską.
– Musimy rozpocząć proces konsolidacji, najpierw tej wewnętrznej. Stad dzisiejsza Rada Polityczna, która ma się w drugiej turze kongresu zebrać, i ma doprowadzić do pełnej konsolidacji nas i Suwerennej Polski – powiedział.
Prezes PiS przyznał, że ten proces wzbudza wiele oporów, ale - jak zaznaczył - w polityce trzeba umieć nad pewnymi faktami przechodzić do porządku dziennego.
– Ja często żartem mówię, że w polityce trzeba mieć pamięć dobrą, ale krótką – powiedział.
Dodał, że były różne wydarzenia „i mnie one dotyczyły, ale powtarzam - musimy to zrobić”.
– To jest sygnał dla społeczeństwa, że polski obóz patriotyczny się jednoczy. A my sojuszu i sojuszników musimy szukać tylko tam, tylko w polskim obozie patriotycznym. I będziemy ich szukać, to jest nasze wielkie zadanie – dodał.
Komitet Wykonawczy PiS
Jarosław Kaczyński mówił też, że powołanie Komitetu Wykonawczego ma „aktywizować i dynamizować”. Tłumaczył, że osoby, które znajdą się w komitecie będą prowadziły „akcję bieżącą”.
– Ci ludzie się sprawdzają jako ludzi bardzo energiczni, jako tacy którzy naprawdę coś potrafią, potrafią być ofensywni na sali sejmowej, także w swoich okręgach. To ma być takie wzmocnienie naszych działań i w centrali, w Sejmie i okręgach wyborczych i w internecie. Można powiedzieć, że wszędzie – dodał.
Kaczyński zarzucił rządzącym atak na demokrację
Wcześniej w przemówieniu, prezes PiS, który otworzył kongres partii, podkreślił, że „Polska stanęła przed wyzwaniem, którego nie było od 1989 roku, a uczciwie mówiąc także i wcześniej”. Wymienił, że wyzwanie to odnosi się nie tylko do polskiej demokracji i praworządności, ale także suwerenności i szans rozwojowych.
– Do tego wszystkiego, co kształtuje nasz byt narodowy i szanse naszych obywateli, szanse na przyszłe dobre życie tych pokoleń, które są już dojrzałe, ale także tych pokoleń, które dzisiaj są młode, ale także i tych, których jeszcze dzisiaj nie ma – mówił.
Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego „została zaatakowana nasza demokracja, zostały zaatakowane wszelkie reguły naszej praworządności, została zaatakowana sfera praw - już nie tylko obywatelskich, ale także praw człowieka”.
– Zostały zaatakowane prawa pracownicze. Zostały zaatakowane instytucje, które tworzą w Polsce - zgodnie z ustrojem ustalonym w konstytucji z 1997 roku - pewną równowagę polityczną między władzami, instytucje, które korzystały z pewnej niezależności – powiedział.
Prezes PiS wymienił inne, jego zdaniem, ataki
Ponadto – zdaniem prezesa PiS – za obecnych rządów „zaatakowane zostały: nasza oświata, nasza kultura”.
– Zaatakowany został Kościół, zaatakowane zostały nasze szanse rozwojowe, w tym finanse publiczne. Zaatakowane zostało także polskie rolnictwo. Rozwinięcie tego wszystkiego, o czym tutaj mówiłem i dodanie tego jeszcze jednego, najważniejszego punktu - to znaczy że zaatakowany został polski interes narodowy i Polska suwerenność -wymaga czasu – ocenił.
W ocenie Jarosława Kaczyńskiego „atak na demokrację”, to przede wszystkim atak na prawo do równej konkurencji różnych sił politycznych.
– Najlepszym przykładem takiego ataku jest zabranie nam bezprawnie środków państwowych, które otrzymują wszystkie formacje polityczne powyżej 3 proc. poparcia – mówił, nawiązując do decyzji PKW.
Jego zdaniem operacji zmierzających do tego, aby dezawuować opozycję na wszelkie możliwe sposoby jest dużo więcej.
Jarosław Kaczyński mówił też, że został zaatakowany pluralizm medialny.
– Nie ma demokracji bez pluralizmu medialnego, to jest oczywiste – powiedział.
Ocenił, że zaatakowana też została wolność słowa.
– Zdarzył się nawet przypadek, że policja wkroczyła do mieszkania młodego człowieka, który pisał coś, i pisał prawdę w internecie. Chodziło o sprawę powodzi – stwierdził.
Lider PiS dodał, że przygotowywane są projekty ustaw dotyczące mowy nienawiści
– To nic innego jak atak na wolność słowa, w szczególności konserwatystów – mówił.
Przemówienie byłego premiera
Głos podczas kongresu zabrał też były premier Mateusz Morawiecki.
– Dziś, rok po wyborach, interesują mnie tak naprawdę tylko dwa słowa. Przyszłość i zwycięstwo. Patrzę w przyszłość i w zwycięstwo. Nasze zwycięstwo – mówił.
Dodał, że obóz polityczny PiS musi teraz pokazać, że będzie bronić tego, co jest jego dziedzictwem.
– Naszym dziedzictwem, ale będziemy właśnie bronić tego z myślą o przyszłości, z myślą o zwycięstwach – ocenił.
Były premier podkreślił też, że „obóz polityczny PiS obowiązują trzy prawdy”.
– To pierwsze – konieczność wyjścia ze strefy komfortu, szukania nowych rozwiązań i wyjścia z ofensywą. Druga prawda polega na tym, że należy szybko przerobić porażkę wyborczą sprzed roku. Porażka zresztą może nauczyć czasami więcej niż 10 zwycięstw. I trzecia prawda – to prawda o naszej aktywności. To my musimy ten wiatr zmian wywołać – wyliczył.
Mateusz Morawiecki podkreślił też, że w latach rządów Zjednoczonej Prawicy Polska stała się liderem gospodarczego wzrostu.
– To dwa i pół razy szybszy wzrost gospodarczy przez nasze osiem lat niż cała Unia Europejska. Trzy razy szybszy niż strefa euro. Cztery razy szybszy niż Francja i Niemcy – powiedział.