- Zakażonych 4 886 154+ 33 480
- Zmarło 105 194+ 33
- Szczepienia 51 564 403+ 19 509
- 1. śląskie:+5 502
- 2. mazowieckie:+4 978
- 3. dolnośląskie:+3 363
- 4. pomorskie:+3 226
- 5. małopolskie:+2 540...więcej
Przez dwa tygodnie osiem wymazówek przemierzało Wielkopolskę, by wykonać test na COVID-19 wszystkim pensjonariuszom i pracowników Domów Pomocy Społecznej. Łącznie odwiedzili 63 placówki, które są prowadzone przez samorządy.
- Te działania uspokoiły nas i dały prawdziwy obraz tego sytuacji epidemiologicznej w DPS-ach - mówi Jadwiga Kuczma- Napierała, szefowa wielkopolskiego sanepidu.
Badania w DPS-ach
W ostatnich miesiącach to właśnie podopieczni DPS-ów stanowią największą grupę zakażonych osób z Wielkopolski.
- Pensjonariusze DPS-ów to ta grupa społeczna, która najbardziej narażona jest na zakażenie chorobą COVID-19. Przyczynia się do tego ich wiek, a także problemy zdrowotne. Dlatego zdecydowaliśmy się na ten krok - tłumaczy Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski, podkreślając, że akcja nie udałaby się, gdyby nie świetna współpraca pomiędzy Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, 12. Wielkopolską Brygadą Obrony Terytorialnej i organami prowadzącymi placówki.
Przeprowadzono 8328 testów, które potwierdziły zakażenie koronawirusem łącznie u trzech przebywających w izolacji pracowników wielkopolskich DPS-ów. Kwarantanną wciąż pozostają objęte dwa Domy Pomocy Społecznej. To DPS w Kaliszu i DPS w Poznaniu przy ul. Sielskiej.
- Na ponad 6 tysięcy pensjonariuszy, 164 mieszkańców przebywa na kwarantannie - mówi wojewoda.
Rotacyjny system pracy w DPS-ach
Co więcej, wprowadzono także szereg działań, by nie doszło do powtórki wydarzeń sprzed miesiąca, gdy na początku kwietnia gros podopiecznych DPS z Psar i Kalisza zostało zakażonych. Dramatyczna sytuacja była zwłaszcza na południu Wielkopolski, gdzie wojewoda zdecydował się utworzyć w Wolicy drugi szpital jednoimienny zakaźny w województwie. Tam, jak i w szpitalu jednoimiennym w Poznaniu, wciąż przebywają mieszkańcy DPS-ów z całej Wielkopolski, których stan jest poważny. Z informacji wojewody wynika, że takich osób jest 46.
- Zaproponowaliśmy zmianę systemy pracy, który został już wdrożony w DPS w Gostyniu. Pracownicy domów przez dwa tygodnie przebywają przez dwa tygodnie z pensjonariuszami i rotacyjnie się zmieniają z drugą grupą - tłumaczy Łukasz Mikołajczyk.
- Mamy już pierwsze, pozytywne efekty naszych działań. W DPS w powiecie ostrzeszowskim przed wejściem kolejnego turnusu pracowników wykonane badania stwierdziły u jednego pracownika zakażenie koronawirusem. Tym samym nie dotarł on do pracy, a my uniemożliwiliśmy dalsze rozprzestrzenianie się COVID-19 w tej placówce - dodaje wojewoda.
Wojewoda zapowiedział także dodatkowe finansowanie Domów Pomocy Społecznej. - Ponad 700 tys. złotych trafiło do wielkopolskich DPS-ach dodatkowo. W dalszym ciągu przekazujemy też wciąż środki ochrony osobistej - zapewnia wojewoda.
Czy prywatne domy opieki także będą poddane badaniom na obecność koronawirusa? - Tam, gdzie była taka potrzeba, np. w ośrodku Salus w Kaliszu i w drugiej placówce tych samych właścicieli - Bursztynowym Domu w Liskowie, też robiliśmy testy i transportowaliśmy chorych do poszczególnych szpitali - odpowiada wojewoda.
ZOBACZ TEŻ:
Koronawirus: Rząd znosi kolejne zakazy. Sprawdź, co się zmieniło
10 dowodów na to, jak ludzka głupota pomaga koronawirusowi. ...
Sprawdź też:
- 50 zdjęć Poznania z lat 90. Wielu z tych miejsc nie poznasz!
- 15 kultowych miejsc w Poznaniu, których już nie ma. Pamiętasz je wszystkie?
- Głośne zabójstwa i niewyjaśnione zbrodnie. Poznań nadal kryje wiele zagadek
- Tak wygląda schron pod zamkiem zbudowany dla Hitlera
- Ściśle tajny obiekt w Biedrusku wyburzony. Co kryła budowla?
- Największa tajemnica Poznańskiego Szybkiego Tramwaju
Koronawirus w Poznaniu - zobacz wideo sprzed szpitala:
Koronawirus w Polsce - mapa na żywo:
