Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała w poprzednią środę rozpoczęcie szczepień przeciwko koronawirusowi preparatem Pfizera dzieci od szóstego miesiąca do czwartego roku życia, a szczepionką Moderny dzieci od szóstego miesiąca do piątego roku życia. Do tej pory szczepionka Pfizera była zatwierdzona dla dzieci od piątego roku życia, Moderny zaś od szóstego roku życia.
Szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci od szóstego miesiąca życia
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w czwartek w rozmowie z PAP.pl potwierdził, że w najbliższych dniach odbędą się posiedzenia zespołu ds. szczepień i rady ds. COVD-19 w sprawie rekomendacji szczepień przeciwko COVID-19 dla dzieci od szóstego miesiąca życia.
– W najbliższych dniach to ciało się zbierze. Przed nami są święta, więc troszeczkę nie jest to dobry czas, po świętach zbierze się rada ds. COVID-19 czy też zespół ds. szczepień. Najczęściej tak się dzieje, że kiedy EMA wydaje rekomendacje, to nasze rady to potwierdzają – oświadczył.
"Zabezpieczyć najmłodsze pokolenie"
Kraska podkreślił, że Ministerstwo Zdrowia chce "zabezpieczać także najmłodsze pokolenie przeciwko COVID-19". Zaznaczył, że ubolewa on nad tym, że szczepienia dzieci "nie cieszą się dużym zainteresowaniem rodziców". "Ruchy antyszczepionkowe wyrządziły dużą szkodę, jeżeli chodzi o nastawienie polskich młodych matek, młodych rodziców do szczepień" – dodał.
– Nie mówię tylko o COVID-19, ale także o szczepieniach przeciwko chorobom wieku dziecięcego. Mamy niestety nie chcą szczepić, a potem pojawiają się odra czy różyczka, czyli choroby, które powinny już zniknąć – powiedział. Zapytany o skalę, odrzekł, że "niestety są to setki przypadków".
Portale antyszczepionkowe. "Osłabić stan zdrowia populacji"
Wiceminister zdrowia przypomniał, że na początku, kiedy pojawiły się szczepionki przeciw COVID-19, zaczęło działać wiele zniechęcających do szczepień portali antyszczepionkowych.
– Potem okazało się, że te portale działają i chwalą agresję Rosji na Ukrainę, czyli wiemy, skąd te informacje pochodziły. Dziś wojna toczy się nie tylko w sposób konwencjonalny, na polu walki, ale także właśnie poprzez portale społecznościowe, aby osłabić również stan zdrowia danej populacji – powiedział Kraska.

mm
Źródło: