Kosmiczny pociąg nad Wielkopolską!
Satelity Starlink służą do nadawania sygnału szerokopasmowego Internetu, który można odbierać poprzez antenę satelitarną. Przypomina ona urządzenia używane do odbioru telewizji. Aby zasięg Internetu i jego szybkość była odpowiednia, odbiorniki musi obsługiwać odpowiednia liczba satelitów.
Stąd też kolejna grupa tego typu urządzeń została wystrzelona na orbitę okołoziemską. Aby trafiły na swoje docelowe miejsce, są grupowane w tak zwane kosmiczne pociągi, od których satelity się odłączają po osiągnięciu zaprogramowanej pozycji.
- Najlepiej widoczny przelot rozpocznie się o godzinie 20:53. Starlinki pojawią się na zachodnim niebie i przelecą w kierunku zenitu. Najdłuższe przeloty będą możliwe do obserwacji w centralnej i zachodniej Polsce. Wschodnia Polska też będzie miała możliwość obserwacji przelotu, ale będą one nieco krótsze niż w pozostałych częściach kraju. Bardzo dobrze będą widoczne w zachodniej Europie
- przekazuje Zbyszek Zając z kanału Nocne Niebo.
Czytaj także: Król handlu, książę tajemnicy. Kim jest Tomasz Biernacki - właściciel sieci Dino?
Tutaj można zobaczyć kosmiczny pociąg nad Polską
Satelity będą widoczne na niebie przez około dwie minuty. W Polsce zjawisko będzie można obserwować między innymi w:
- Gdańsku,
- Gorzowie Wielkopolskim,
- Kaliszu,
- Katowicach,
- Kielcach,
- Konine,
- Koszalinie,
- Krakowie,
- Krośnie,
- Legnicy,
- Lublinie,
- Łodzi,
- Nowym Sączu,
- Poznaniu,
- Olsztynie,
- Opolu.
Kosmiczny pociąg będzie widoczny na niebie także 13 września o godzinie 20:59 oraz 14 września o 21:04. jak wynika z prognoz pogody, to właśnie dzisiaj (12 września) niebo nad Polską ma być niemal bezchmurne, dlatego jest to najlepszy dzień na obserwację. Będzie je można śledzić także za pośrednictwem relacji na żywo, na kanale Nocne Niebo w serwisie YouTube. Ostatnie takie zjawisko można było obserwować cztery miesiące temu.
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Obserwuj nas także na Google News
Nowe kierunki lotów z Poznania. Sprawdź, dokąd polecisz z lo...
