Zgodnie z aktualnymi wytycznymi rządowymi, procedura zostanie uruchomiona dopiero po zaistnieniu zdarzenia uzasadniającego jego podanie (np. awarii elektrowni na skutek działań wojennych na Ukrainie). Aby jak najlepiej przygotować się na taką sytuację, samorząd opracował procedurę dystrybucji.
Jodek potasu ma być wydawany każdej osobie bez konieczności okazywania jakiegokolwiek dokumentu. Preparat będzie dostępny w lokalu, gdzie zazwyczaj znajduje się siedziba obwodowej komisji wyborczej. W przypadku Krakowa są to szkoły, przedszkola, żłobki oraz domy kultury.
Kierownikiem punktu będzie dyrektor placówki, na terenie której zostanie zorganizowane wydawanie preparatu ze stabilnym jodem. W każdym miejscu wydawania preparatu będą co najmniej cztery osoby (pracownicy danej placówki, urzędu miasta, straży miejskiej lub Ochotniczej Straży Pożarnej).
UWAGA! Profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów.
Rząd przygotował również ulotkę informacyjną. Zawarte w niej zostały m.in. zasady dawkowania, czasu podania leku oraz przeciwwskazania medyczne. Przejdź go galerii zdjęć i zobacz:
Krakowscy urzędnicy informują jednocześnie, że w obecnej chwili nie ma zagrożenia, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego, kto będzie tego potrzebował. Do Małopolski trafiło 5,5 mln tabletek jodku.
- To była najbrzydsza ulica Krakowa. Pamiętacie jeszcze jak wyglądała?
- Malowniczy zakątek pod Krakowem: zamek, jezioro z zaporą i piękne drewniane chaty
- Chcesz zaoszczędzić? Wyjmij te urządzenia z gniazdka
- Horoskop jesienno-zimowy dla wszystkich znaków zodiaku
- Emerytury w październiku 2022. Takie przelewy będą dostawać emeryci po zmianach
- Najpopularniejsze imiona w tym roku w Krakowie. TOP 10 dla chłopców i dla dziewczynek
