Spis treści

Jakie filmy mogli zobaczyć Serbowie w ciągu dwóch pierwszych dni?
Trzydniowy festiwal „Dni Filmu Polskiego” w Serbii został rozpoczęty w czwartek 21 marca. Pierwszy został pokazany film „Pociąg” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Organizatorzy festiwalu filmów polskich nazwali tę produkcję „psychologiczną”, „intymną”, a także „emocjonalną”. W piątek można było zobaczyć film „Do widzenia, do jutra", w reżyserii Janusza Morgensterna, z rolami m.in. Zbigniewa Cybulskiego i Romana Polańskiego. Widzowie obejrzeli także "Rękopis znaleziony w Saragossie" w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa.
Kultowy film Wajdy ostatnim seansem. Widzowie nie będą musieli zapłacić za jego seans
W sobotę będą mogli zobaczyć film "Prawo i pięść" z 1964 roku. Został on zapowiedziany w serbskim kinie, jako polski western. Akcja filmu Edwarda Skórzyńskiego opowiada o przemocy i rabunkach, jakich doświadczają osadnicy na Ziemiach Odzyskanych, którzy chcą spokojnie żyć po zakończeniu II wojny światowej. Porządek i spokój tych ludzi pomaga zaprowadzić młody mężczyzna Andrzej. W jego rolę wcielił się Gustaw Holoubek. Na ekranie partnerowali mu m.in. Wiesław Gołas, Ryszard Pietruski czy Zofia Mrozowska. Ostatni z filmów zostanie wyświetlony w sobotę 23 marca o godzinie 20. Będzie to słynna „Ziemia obiecana” z rolami m.in. Daniela Olbrychskiego, Andrzeja Seweryna czy Wojciecha Pszoniaka. Serbowie chcący obejrzeć te filmy muszą zapłacić za bilety. Wyniosły one 200 dinarów serbskich, czyli około 7 złotych. Tylko pokaz „Ziemi obiecanej” jest darmowy.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
Filmy polskie mogły zostać wyświetlone w Serbii. Jak to się stało?
Dni Filmu Polskiego zostały zorganizowane przez Centrum Kultury w Niszu we współpracy z Instytutem Polskim w Belgradzie oraz z Filmoteką Narodową, Instytutem Audiowizualnym oraz Wytwórnią Produkcji Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie
Źródło: