Jak mówi Jan Gąsienica-Roj, ratownik TOPR, turystom nic się nie stało, dlatego że byli bardzo dobrze przygotowani do zimowych wędrówek. - Mieli detektory lawinowe, plecaki ABS, zestawy lawinowe. Mimo to, jeden z nich został przysypany metrową warstwą śniegu. Dzięki temu jednak, że byli dobrze wyposażeni i wiedzieli jak posługiwać się sprzętem lawinowym, współtowarzysze zasypanych szybko ich odnaleźli i wydostali spod śniegu zanim ratownicy przybyli na miejsce - mówi ratownik.
Zasypanych udało się wydostać spod śniegu w ciągu pierwszych 15 minut. To krytyczny czas, o przekroczeniu którego szanse na uratowanie zasypanego żywego spadając o 90 procent.
W Tatrach panują trudne warunki turystyczne. Obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.
- W wyższych partiach Tatr panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki są pozawiewane, przysypane śniegiem i przebieg niektórych z nich jest niewidoczny. Śnieg jest na ogół ciężki, mokry i przepadający. Utrudnieniem jest silny wiatr, który miejscami utworzył głębokie zaspy, a na graniach nawisy śnieżne. Poruszanie się w takich warunkach w tej części Tatr, wymaga bardzo dużego doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz odpowiedniego wyboru trasy i użycia odpowiedniego sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim. W dolnych partiach Tatr, na drogach dojściowych do schronisk śnieg jest ubity i przedeptany. Miejscami może być ślisko - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.
- 10 najpiękniejszych tatrzańskich szlaków jesienią. Tutaj warto iść
- Turyści oszaleli na punkcie tego miejsca w Tatrach. Instagram pełen zdjęć!
- Które tatrzańskie schroniska karmią najlepiej? Oceny wg Tripadvisor
- W Tatrach już czuć jesień. Zobacz pierwsze oznaki tej pory roku w górach
- Tak ćwiczą się kandydaci na ratowników TOPR. Jest ciężko!
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
