Lekarz musi zadać te pytania – nowy wymóg NFZ. Czy musisz na nie odpowiadać? Martwy przepis nagle wchodzi w życie

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
NFZ twierdzi, że zbieranie tych danych umożliwi skuteczniejsze monitorowanie stanu zdrowia Polaków.
NFZ twierdzi, że zbieranie tych danych umożliwi skuteczniejsze monitorowanie stanu zdrowia Polaków. gpointstudio/freepik
Do tej pory martwy przepis, a od 1 marca 2025 r. obowiązek dla lekarzy POZ. Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) obliguje lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej do raportowania danych pacjentów dotyczących wagi, wzrostu oraz stosowania wyrobów nikotynowych. Czy pacjent musi na nie odpowiadać?

Spis treści

O co pyta lekarz? Spodziewaj się tych trzech pytań

Lekarze POZ od 1 marca 2025 roku są zobowiązani do raportowania do Narodowego Funduszu Zdrowia danych pacjentów dotyczących wagi, wzrostu i używania wyrobów nikotynowych. Co ciekawe, przepisy te obowiązują od 2020 roku, ale dopiero teraz lekarze muszą ich ściśle przestrzegać.

O co dokładnie chodzi? Według nowych zasad lekarz rodzinny podczas pierwszej wizyty pacjenta w danym roku kalendarzowym musi zapytać o:

  1. wagę,

  2. wzrost,

  3. stosowanie używek nikotynowych.

Pytania muszą zostać zadane niezależnie od celu wizyty i zaraportowane w systemie. Brak wpisania tych informacji może się wiązać z konsekwencjami dla lekarza.



„Nowe stare przepisy” budzą kontrowersje. Lekarze protestują

Obowiązek raportowania danych wzbudza wiele kontrowersji w środowisku lekarskim. Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce apeluje o zniesienie go, wskazując, że dane te są integralną częścią badania lekarskiego. Jednak spersonalizowanie ich sprawia, że stają się danymi wrażliwymi, które są objęte tajemnicą lekarską.

– Należy pamiętać, że w POZ podstawową formą opłaty jest stawka kapitacyjna. Jej wypłata powiązana jest wyłącznie ze złożeniem deklaracji wyboru. Przekazywanie informacji o danych antropometrycznych i dotyczących stosowania używek nie może i nie wpływa na kształtowanie opłaty za świadczenie, stanowi precedens obrotu danymi wrażliwymi przez płatnika – uzasadnia dr n. med. Agnieszka Jankowska-Zduńczyk, prezes zarządu głównego Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Lekarz cię o to zapyta, ale czy musisz odpowiadać na pytania?

Obowiązkiem lekarz jest zapytanie o wagę, wzrost i używki nikotynowe, ale czy pacjent ma obowiązek na nie odpowiedzieć? Okazuje się, że pacjent ma prawo do odmowy. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, lekarz może zaprotokołować brak zgody. Brak odpowiedzi jest w tym przypadku traktowany jak odpowiedź i lekarz jest formalnie zwolniony z odpowiedzialności.

NFZ twierdzi, że zbieranie tych danych umożliwi skuteczniejsze monitorowanie stanu zdrowia Polaków. Tymczasem lekarze obawiają się, że nowy obowiązek zwiększy biurokrację i nałoży dodatkowe obciążenia, co może negatywnie wpłynąć na jakość opieki nad pacjentami.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl