Lekarze ostrzegają: "Czeka nas epidemia zaawansowanych nowotworów"

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
123rf
Onkolodzy spodziewają się nowej epidemii. Epidemii zaawansowanych nowotworów - w tym raka piersi - które rozwinęły się przez ostatnie pół roku, gdy pacjenci ze strachu przed koronawirusem lekceważyli niepokojące sygnały i zaniedbali profilaktykę.

Opolskie Centrum Onkologii, jak wszystkie placówki, wprowadziło procedury bezpieczeństwa dla pacjentów i pracowników. Przed wejściem stoi śluza z namiotem, gdzie mierzona jest temperatura wchodzących. W budynku przygotowano izolatorium dla pacjentów podejrzanych o zakażenie.

Przeorganizowano ruch, aby wchodzący i wychodzący nie spotykali się. Mimo to strach pacjentów pozostał i wciąż jest ich mniej, niż przed epidemią.

W pierwszym półroczu w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego liczba hospitalizacji była mniejsza o 6 procent.

Największy spadek - o ponad 11 procent - odnotowano na oddziale chirurgii onkologicznej. W dużej mierze dotyczy to chorych na raka jelita grubego. Do poradni ambulatoryjnych OCO nie przyszło ok. 12 procent pacjentów.

Największy spadek wizyt odnotowano w poradni chorób piersi - o ponad 20 procent.

Pacjenci ze zdiagnozowanym nowotworem rzadko unikają kontynuacji leczenia, ponieważ wiedzą, że rak jest dla nich największym zagrożeniem. Wśród tej grupy są pacjentki z rakiem piersi, które są bardzo świadomą grupą. Dramatycznie jednak spadła w OCO - o 40 procent - liczba profilaktycznych mammografii.

- To oznacza spadek nowych rozpoznań. Niestety, spodziewamy się nowej „epidemii” –epidemii rozpoznawania zaawansowanych raków piersi, bo te kobiety zgłoszą się do nas dopiero za 4-6 miesięcy. A 4 miesiące przy chorobach onkologicznych mają ogromne znaczenie i mogą zadecydować o tym, czy w ogóle zostanie podjęte leczenie i czy będzie ono efektywne - mówi dr Barbara Radecka, ordynator oddziału onkologii klinicznej.

Koronawirus sparaliżował onkologię. Są nowotwory, w których spadek liczby leczonych pacjentów wynosi 8-12 proc. , ale są też takie, w których wynosi 20-30 proc. Wydaje się nawet o połowę mniej kart DiLO do szybkiej diagnostyki. A rak nie czeka.

- Koronawirus nie zatrzymał raka, a osoby, które teraz nie zgłaszają się na badania profilaktyczne z powodu COVID-19 mogą pojawić się w Centrum Onkologii później, niestety ze znacznie bardziej zaawansowaną chorobą. Trzeba starać się wrócić już do normalności –apeluje dr Barbara Radecka.

Dla prezesa Polskiej Unii Onkologii, dra Janusza Medera nie ulega wątpliwości, że opóźniona diagnoza nowotworu jest groźniejsza, niż koronawirus.

Amerykańskie i brytyjskie analizy pokazują, że trzymiesięczne opóźnienie rozpoznania choroby powoduje o 10 proc. pacjentów gorsze wyniki leczenia w perspektywie 10 lat. Jeżeli jest to opóźnienie o sześć miesięcy - a z takimi pacjentami będziemy mieli do czynienia w Polsce - należy się spodziewać pogorszenia wyników leczenia aż o 30 proc.

–Jeszcze przed pandemią koronawirusa w Polsce liczba kobiet, które zgłaszały się na badania profilaktyczne była dosyć niska, w porównaniu do innych krajów Europejskich. Pandemia pogłębiła ten problem. Kobiety wolą zaczekać, tłumaczą sobie, że mają jeszcze czas, że nic się nie dzieje. Są też kobiety, które wykryły niepokojącą zmianę w piersi, ale pomimo tego również nie zgłaszają się do szpitali czy przychodni. To bardzo niepokojące zjawisko, ponieważ w tym czasie rak może rosnąć, dawać przerzuty. Dlatego wielu ekspertów sądzi, że czeka nas epidemia raka piersi wykrywanego dopiero w zaawansowanym stadium, kiedy jego leczenie może być dużo trudniejsze i nie przynieść oczekiwanych efektów. Dlatego chciałabym zaapelować do kobiet, aby nie czekały ze zgłaszaniem się na badania przesiewowe, niezależnie od tego, czy wykryły niepokojącą zmianę w piersi, czy też nie. Strach przed zakażeniem nie może być silniejszy niż strach przed rakiem piersi - mówi Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” i prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Opolskie Amazonki skupione przy OCO potwierdzają bardzo dobre przygotowanie placówki do działania w reżimie epidemicznym. - Nie ma problemu ani z badaniami diagnostycznymi, ani z wizytami kontrolnymi. Te wizyty odbywają się jako teleporady, a jeśli wyniki badań są nieprawidłowe, to kobiety zapraszane są na normalną wizytę u onkologa – podkreśla Beata Ryx, prezes Stowarzyszenia Klub „Amazonka” przy OCO.

Kiepsko natomiast jest z profilaktyką.

- Ciężko jest namówić kobiety na badania profilaktyczne, szczególnie w mniejszych miejscowościach. W przypadku raka piersi moment wychwycenia zmian w piersi jest bardzo ważny i czasami nawet miesiąc ma duże znaczenie. Wczesne wykrycie nowotworu daje szanse na wyleczenie i normalne życie. Na szczęście od lipca ponownie zaczęły po Opolszczyźnie jeździć mammobusy. W samym lipcu z badań skorzystało 279 kobiet – dodaje Beata Ryx.

– Najtrudniejszy okres w onkologii mamy już za sobą, dlatego nie ma uzasadnienia dla odwlekania badań profilaktycznych czy zaprzestania kontynuowania terapii –mówi Krystyna Wechmann. – Dlatego apeluję do wszystkich kobiet, niezależnie czy są zdrowe, czy leczą się onkologicznie –nie zaniedbujcie regularnych badań, wizyt w przychodniach i szpitalach, nie zaprzestajcie leczenia! Pamiętajcie, że chodzi tu o Wasze zdrowie i życie.

Warto zajrzeć na stronę opolskiego NFZ, gdzie znajduje się harmonogram pracy mammobusu. 30 września odwiedzi on m.in. Dobrzeń Wielki, Ozimek, Lubszę, Olszankę, Krapkowice. Kobiety, idźcie się badać, bo rak nie zaczeka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lekarze ostrzegają: "Czeka nas epidemia zaawansowanych nowotworów" - Plus Nowa Trybuna Opolska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl