Zgodnie z nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która obowiązuje od 1 września 2016 roku, osoby po 75. roku życia mają prawo do bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.
Jak już wspomnieliśmy, lista bezpłatnych leków aktualizowana jest przez ministerstwo co dwa miesiące. Najnowsza lista obowiązuje od 1 lipca br. i można ją znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia http://75plus.mz.gov.pl/.
Następna lista darmowych leków zostanie opublikowana 1 września br. i zapewne zostanie wzbogacona o kolejne leki.
Kto może wystawić receptę
Bezpłatne leki mogą pacjentowi przepisywać:
- lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (wskazany w deklaracji wyboru),
- niektóre pielęgniarki POZ, posiadające uprawnienia do wystawiania recept,
- lekarze posiadający prawo wykonywania zawodu, którzy zaprzestali wykonywania zawodu i wystawili receptę dla siebie lub członków najbliższej rodziny (małżonka, wstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa).
Dotychczasowe uprawnienia do bezpłatnych leków zachowują inwalidzi wojenni, osoby represjonowane, ich małżonkowie pozostający na ich wyłącznym utrzymaniu oraz wdowcy i wdowy po zmarłych inwalidach wojennych i osobach represjonowanych.
Kto nie może wystawić recepty
Lekarze specjaliści, w tym również lekarze prowadzący pacjenta podczas leczenia w szpitalu, nie mają prawa do wystawiania recept na bezpłatne leki.
Co więc należy zrobić, jeżeli leki, które mogą być przepisane bezpłatnie, zalecił nam lekarz specjalista?
Jeżeli lekarz specjalista uważa, że pacjent powinien być leczony lekami, które mogą być przepisane pacjentowi bezpłatnie przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, to przekazuje lekarzowi POZ pisemną informację na temat zdiagnozowanej choroby i zalecanego leczenia. Lekarz POZ może na podstawie przekazanej informacji przepisać leki bezpłatnie. Oczywiście lekarz specjalista ma w dalszym ciągu możliwość przepisania leków refundowanych na zasadach ogólnych.
Jakie leki na jakie choroby
Na liście bezpłatnych medykamentów znajdują się leki stosowane w chorobach przewlekłych, na które najczęściej zapadają starsze osoby. W wykazie są więc m.in. leki na choroby sercowo-naczyniowe i układu krążenia, cukrzycę, osteoporozę, choroby układu oddechowego i pokarmowego.
Oprócz leków bezpłatna jest też część wyrobów medycznych oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego (takie jak preparaty wspomagające działanie układu pokarmowego).
Na liście nie ma jednak leków, które obecnie nie są refundowane oraz leków dostępnych bez recepty.
Wystarczy PESEL
Lekarzowi do wypisania recepty na lek z bezpłatnej listy wystarczy numer PESEL z dowodu osobistego, gdyż potwierdza on wiek pacjenta.
Jeśli pacjent nie będzie w stanie odebrać recepty osobiście, może do odbioru upoważnić kogoś innego.
Dozwolone są dwie formy: pisemnego upoważnienia konkretnej osoby albo oświadczenia złożonego w przychodni, że pacjent zgadza się na odbiór recepty przez osobę trzecią bez wskazania konkretnego nazwiska.
Receptę na darmowe leki będzie można zrealizować w dowolnej aptece. Farmaceuta wyda pacjentowi lek wraz z paragonem potwierdzającym stuprocentową refundację.
Na jednej recepcie
Czy na recepcie prócz bezpłatnych leków mogą być przepisane inne leki?
Tak, na jednej recepcie mogą być przepisane leki bezpłatne, leki refundowane na zasadach ogólnych, leki przysługujące na podstawie innych uprawnień dodatkowych, jak również leki za pełną odpłatnością.
Wyjątkiem są leki zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe oraz leki recepturowe.
Najnowsza lista
W wykazie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych obowiązującym od 1 lipca 2018 r. lista bezpłatnych leków dla seniorów zawiera 2008 pozycji (893 preparaty) obejmujących 152 substancje czynne.
Z każdym kolejnym wykazem rozszerza się lista bezpłatnych leków dla seniorów. Przykładowo w wykazie obowiązującym od 1 maja 2018 r. resort zdrowia zdecydował o dopisaniu do listy preparatów dedykowanych emerytom aż 30 nowych terapii.
Na zmianach skorzystali m.in. pacjenci z dolegliwościami układu oddechowego - astmą i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Do wykazu dopisano m.in. medykamenty zawierające substancję czynną ciclesonidum, fenoterolum oraz formoterolum.
Sporo zaoszczędziły również osoby zmagające się z chorobą zakrzepowo-zatorową. Od maja bezpłatne są dla nich nowe leki zawierające tzw. heparyny drobnocząsteczkowe.
Do zapamiętania
Seniorzy powinni pamiętać, że nie zawsze lek, który znajduje się na wykazie, mogą otrzymać bezpłatnie - uprawnienie to przysługuje im jedynie pod warunkiem, że został on przepisany we wskazaniu objętym refundacją.
Powtórzmy, że wykaz bezpłatnych leków dostępny jest na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia i w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia. Stanowi on część D obwieszczenia refundacyjnego. Natomiast w części A1 obwieszczenia znajduje się informacja o wskazaniach objętych refundacją.
Minister obiecywał
