Lekkoatletyka. Rozmys z rozmysłem. Zajęczyca kibiców zachwyca.

Paweł Wiśniewski
Podczas mityngu w Lozannie, Michał Rozmys uplasował się na 5. miejscu w biegu na dystansie 1500 metrów, bijąc - czasem 3:32.43 - rekord życiowy Paweł Relikowski
Podczas lekkoatletycznego mityngu „Athletissima” w Lozannie, zaliczanego do prestiżowego cyklu „Wanda Diamond League”, Michał Rozmys uplasował się na 5. miejscu w biegu na dystansie 1500 metrów, bijąc - czasem 3:32.43 - rekord życiowy o 0.24 sekundy. To wciąż drugi wynik w historii polskiej lekkoatletyki w tej konkurencji. Szybciej biegał tylko Marcin Lewandowski (3:30.42). Na „Stade Olympique de la Pontaise” bezkonkurencyjny okazał się niesamowity Norweg - Jakob Ingebrigtsen, który uzyskał najlepszy tegoroczny wynik na świecie - 3:29.05.

Kilkanaście dni wcześniej, Norweg Jakob Ingebrigtsen triumfował w mistrzostwach Europy, zarówno na 1500 i 5000 metrów. W Lozannie, bieg poprowadził Francuz Mounir Akbache (400 metrów - 55.1; 800 metrów - 1:51.5).
Za Michałem Rozmysem linię mety minął m.in. wielce utytułowany Kenijczyk Timothy Cheruiyot (rekord życiowy 3:28.28) - mistrz świata z 2019 roku i wicemistrz olimpijski z 2021 roku!

Poprzedni rekord życiowy, podopieczny trenera Jacek Kostrzeba ustanowił w finale Igrzysk XXXII Olimpiady w Tokio, plasując się na 8. miejscu (3:32.67).
Międzyczasy Rozmysa w Lozannie - 400 m: 55.9; 800 m: 1:52.7; 1200 m: 2:49.6.

Praca na czas

Bardzo dobrze wykonała swoją pracę Aneta Lemiesz, która w Lozannie została zatrudniona w roli „pacemakera” czy „zająca”. Polka na tyle skutecznie poprowadziła bieg na 3000 metrów, że zwyciężczyni, wicemistrzyni olimpijska i świata - Francine Niyonsaba z Burundi poprawiła rekord mityngu o ponad 5 sekund!!! W 2016 roku, słynna Etiopka Genzebe Dibaba uzyskała na „Stade Olympique de la Pontaise” czas 8:31.84.
Wynik Francine Niyonsaby to 8:26.80, a Lemiesz zmierzono międzyczasy - 400 m: 1:05.6; 800 m: 2:11.0).

Natalia Kaczmarek była piąta na 400 metrów w czasie 51.03 (najszybsza z Europejek), a wygrała reprezentantka Domikany Marileidy Paulino (49.87). Damian Czykier zajął szóste miejsce na 110 metrów przez płotki (wiatr 0,0 m/sek.) - 13.58. Wygrał - trochę nieoczekiwanie - Jamajczyk Rasheed Broadbell z nową „życiówką” 12.99.

Brązowa medalistka mistrzostw Europy - Anna Wielgosz była dopiero siódma w biegu na dystansie 800 metrów w czasie 2:00.07. Tym samym, Polce nie udał się rewanż za zawody w Monachium, gdzie z wicemistrzynią, Francuzką Renelle Lamote przegrała o 0.38 sekundy. W Lozannie, rywalka była bezkonkurencyjna, wygrywając z rekordem życiowym 1:57.84!!! A więc grubo ponad dwie sekundy szybciej od Wielgosz...
Następny mityng Diamentowej Ligi odbędzie się 2 września br. w Brukseli (Memorial van Damme).