OPRAC.:
Bartosz Głąb
Podsumowanie dnia w Lidze Mistrzów.
Podsumowanie dnia w Lidze Mistrzów. PAP/EPA
Liga Mistrzów. Kamil Grabara nie może uznać za udany środowy wieczór. Polski bramkarz popełnił ogromny kiks w meczu rewanżowym 1/8 finałów rozgrywek, a jego Kopenhaga przegrała z Manchesterem City 1:3. Oprócz "The Citizens" do ćwierćfinału awansował także Real Madryt, który może zawdzięczać bezbramkowy remis nieskuteczności RB Lipsk. Za tydzień zostaną rozegrane ostatnie cztery mecze tej fazy Ligi Mistrzów.

Liga Mistrzów. Kamil Grabara nie pomógł Kopenhadze. Fatalny kiks Polaka

"The Citizens" przystępowali do rewanżu z duńskim zespołem w bardzo dobrej sytuacji, a na początku spotkania byli już w komfortowej, choć trener Josep Guardiola dał odpocząć kilku swoim gwiazdom. Losy awansu rozstrzygnęły się praktycznie po dziewięciu minutach meczu w Manchesterze.

Najpierw - w 5. minucie - Kamila Grabarę pokonał Szwajcar Manuel Akanji, a krótko potem dokonał tego Julian Alvarez. Przy golu Argentyńczyka polski bramkarz, który tego dnia założył opaskę kapitana swojej drużyny, popełnił poważny błąd.

Strzał z dystansu napastnika gospodarzy nie wydawał się groźny, piłka leciał wprost w Grabarę, który próbował ją złapać. Zrobił to jednak bardzo źle i futbolówka wpadła do siatki.

Liga Mistrzów. Manchester City z pewnym awansem. 41 goli Haalanda w rozgrywkach

Wprawdzie w 29. minucie kontaktową bramkę dla gości z Kopenhagi zdobył Norweg Mohamed Elyounoussi, ale w doliczonym czasie pierwszej połowy jego słynny rodak Erling Haaland podwyższył na 3:1 dla City.

- Haaland strzelił 41 goli w Lidze Mistrzów, zdecydowanie najwięcej spośród wszystkich zawodników w rozgrywkach od jego debiutu we wrześniu 2019 roku - napisano na stronie UEFA.

W obecnym sezonie LM znakomity napastnik City ma sześć trafień i jest współliderem klasyfikacji strzelców. Tyle samo goli mają Harry Kane z Bayernu Monachium i Kylian Mbappe z Paris Saint-Germain. Natomiast pięć - m.in. wspomniany Alvarez.

W drugiej połowie na boisku w Manchesterze działo się coraz mniej. Jasne było, że nic złego gospodarzom już się nie stanie i rezultat nie uległ zmianie.

Jak przypomniała UEFA, Manchester City strzelił co najmniej jednego gola w każdym z ostatnich 16 meczów w Lidze Mistrzów, łącznie zdobywając w tym czasie 45 bramek. Ponadto zwyciężył w ostatnich dziesięciu spotkaniach.

Liga Mistrzów. RB Lipsk z fatalną skutecznością na Santiago Bernebeu

Więcej emocji było w drugim środowym meczu. Real, po wyjazdowym zwycięstwie nad RB Lipsk 1:0, w rewanżu chyba za bardzo uwierzył, że awans ma na wyciągnięcie ręki. Od początku środowej potyczki lepsze wrażenie sprawiał niemiecki zespół.

Gościom brakowało jednak skuteczności. Tę zademonstrował w 65. minucie Brazylijczyk Vinicius Junior, wyprowadzając swój zespół na prowadzenie, na które "Królewscy" - z przebiegu meczu - raczej nie zasługiwali.

RB Lipsk oszukane? Vinicius w tej sytuacji powinien dostać czerwoną kartkę!

Trzy minut później do wyrównania doprowadził obrońca reprezentacji Węgier Willi Orban i wszystko było jeszcze możliwe. W końcówce spotkania gracze z Lipska mogli doprowadzić do dogrywki, ale po strzale Hiszpana Daniego Olmo piłka trafił w poprzeczkę.

Liga Mistrzów. Real Madryt czwartym ćwierćfinalistą rozgrywek

Wynik już nie uległ zmianie. W ten sposób piłkarze z Madrytu, choć niezbyt efektownie, uczcili przypadającą właśnie 6 marca 122. rocznicę powstania swojego klubu.

Dzień wcześniej awans również wywalczyły dwie potęgi europejskiego futbolu - Bayern Monachium i Paris Saint-Germain.

Po porażce w pierwszym meczu w Rzymie z Lazio 0:1, w rewanżu Bawarczycy wygrali gładko 3:0. Natomiast mistrz Francji pewnie triumfował w dwumeczu z Realem Sociedad San Sebastian - najpierw zwyciężył u siebie 2:0, a w rewanżu na wyjeździe 2:1.

Pozostałe rewanże odbędą się w przyszłym tygodniu. Wśród nich szczególnie ciekawie zapowiada się konfrontacja Barcelony Roberta Lewandowskiego z Napoli, które nie zgłosiło do fazy pucharowej LM Piotra Zielińskiego. We Włoszech padł wynik 1:1, więc sprawa awansu pozostaje otwarta.

Losowanie par ćwierćfinałowych i półfinałowych zaplanowano na 15 marca.

Finał odbędzie się 1 czerwca na londyńskim Wembley.

(PAP)

LIGA MISTRZÓW w GOL24

To jest Liga Mistrzów wśród opraw. Oto najlepsze prace ultrasów Legii Warszawa z kończącego się 2023 roku. Jest na co popatrzeć, zresztą zerknijcie sami!

Najlepsze oprawy Legii Warszawa w 2023 roku. To prawdziwe dz...