Lipiec najgorętszym miesiącem w historii pomiarów? Naukowcy nie mają wątpliwości

Aleksandra Jaros
Aleksandra Jaros
Analizy wskazują, że lipiec 2023 będzie najgorętszym miesiącem w historii zapisów
Analizy wskazują, że lipiec 2023 będzie najgorętszym miesiącem w historii zapisów pixabay
Według naukowców, to już niemal pewne. Analizy wskazują, że lipiec 2023 przejdzie do historii jako najgorętszy miesiąc w zapisach z ostatnich 150 lat. Poprzedni rekord został ustanowiony w lipcu 2019 roku.

Według danych naukowców lipiec prawdopodobnie będzie najcieplejszym miesiącem w zapisach z ostatnich 150 lat. Niektórzy badacze uważają nawet, że ostateczna temperatura może być najcieplejsza od dziesiątek tysięcy lat.

Rekord z 2019 roku zostanie pobity?

Jak donosi BBC, powołując się na Copernicus Climate Change Service, najgorętszym dniem na świecie był 6 lipca, a najgorętsze 23 dni w historii zarejestrowano właśnie w tym miesiącu.

Według pomiarów powyższego instytutu, średnia temperatura z pierwszych 25 dni lipca wyniosła 16,95°C, czyli powyżej wartości 16,63°C z lipca 2019 r.

Analizy innych jednostek badawczych potwierdzają tę tezę

Badacze z Uniwersytetu w Lipsku obliczyli, uwzględniając margines błędu, że nawet jeśli ostatnie dni lipca będą chłodniejsze, to miesiąc ten przejdzie do historii jako najgorętszy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

„Będzie to nie tylko najcieplejszy lipiec, ale także najcieplejszy miesiąc w historii pod względem bezwzględnej średniej temperatury na świecie” – powiedział w oświadczeniu Dr Karsten Haustein z Uniwesytetu w Lipsku, cytowany przez BBC.

„Być może będziemy musieli cofnąć się o tysiące, jeśli nie dziesiątki tysięcy lat, aby znaleźć podobnie ciepłe warunki na naszej planecie” – dodał.

Obliczanie średniej temperatury Ziemi

W celu określenia średniej temperatury na Ziemi, naukowcy pobierają odczyty ze stacji pogodowych rozsianych po całym świecie. Nie ma jednak wystarczającej liczby stacji, aby uzyskać całkowicie dokładny obraz globalny, więc dla lepszego wyniku naukowcy wprowadzają do baz danych wszystkie te odczyty, plus niektóre pomiary z samej atmosfery.

Pozwala to stworzyć „mapę bez luk”, czyli wiarygodnie oszacowaną mapę globalnych temperatur. Dodatkowo, łącząc te pomiary z prognozami pogody na kilka następnych dni, naukowcy mogą uzyskać wiarygodne szacunki globalnej temperatury nawet przed końcem miesiąca.

od 16 lat

Źródło: BBC

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 23

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kris
Ty jarosowa, jesteś głupia sama z siebie czy jakieś inne mundrale po*ebane płacą ci za to?? Zgłaszam ten twój pseudo artykuł za sianie fekenewsow. Rob idiote że swojego starego, albo innej starej powalona torbo.
G
Gryzli
Po takich naukowcach to mój dziedek na konia wchodził
T
Tymek
Zmiencie dilera, naprawdę!, bo takich głupot nie da się czytać.
H
Henryk
Klimat stał się tematem tak modnym ,że wpływa na gospodarki wszystkich państw..zapominamy o okresie wielkiego bumu technicznego gdy do przemysłu wprowadzono maszyny parowe. Większość maszyn parowych była opalana węglem i drewnem i jakoś wówczas nie mówiono o zmianach klimatycznych a naprawdę tych maszyn parowych było sporo.W fabrykach maszyn parowe opalano węglem,w domach palono węglem i drewnem, lokomotywy parowe zwane ,,parowozami" opalano węglem, domy budowano z drewna wycinając lasy i co ?? była cisza ekologiczna a teraz stosujemy: wiatraki,fotovoltaikę,gaz,nowe energooszczędne technologie i nagle szok..niszczymy klimat... to nic innego jak Ekologiczna Religia dobry pretekst do narzucenia ludziom nowego sposobu myślenia i zarobienia na nich dużych.. dużych pieniędzy.Czy rower jest ekologiczny ?? tak.. to teraz pytanie skoro jest ekologiczny to dlaczego wprowadza się elektryczne hulajnogi i rowery elektryczne??? kochani nie po to aby być ECO ale po to aby zarobić i wyciągną od nas kasę a ekologia jest tylko pretekstem.
K
Kazimierz
Nie róbcie na tym biznesu zostawcie to w świętym spokoju.
D
Dziś we Fakcie:
" 10 st.C, a nawet mniej i nieustanny deszcz. Tak będzie niemal w całym kraju.

Lipiec pod względem pogody nas nie rozpieszcza. Najpierw upały, a teraz kompletna zmiana. Chłód, plucha, a wysoko w górach, 26 lipca spadł... śnieg. Nadchodząca noc i dzień też z latem niewiele będą miały wspólnego... "

źródło: https://www.fakt.pl/wydarzenia/pogoda/maksymalnie-10-st-c-i-ciagly-deszcz-ta-pogoda-z-latem-ma-niewiele-wspolnego/jv21rn7
h
ha ha ha
Jest tak "gorąco" że w lipcu spadł w Polsce śnieg!!!

https://wiadomosci.wp.pl/snieg-w-tatrach-fatalne-informacje-dla-turystow-6924046532013024a
Z
Zbigniew
Proszę pamiętać o jednym ..największymi trucicielami są USA,Chiny,Indie,Pakistan,Rosja ale tam nic sobie z tego nie robią ,za to kraje UE prują sobie żyły aby ocalić świat od zmian klimatycznych A Unia wprowadza co raz to nowe ograniczenia jak choćby ,,Fit for 55" wgląda to tak jak by to wyłąznie Unia była odpowiedzialna za zmiany klimatu a reszta świata jest OK.My mamy zaciskać pasa i ponosić konsekwencje światowego rozpasania..To jest żenujące
t
tomek
Deszcze przechodzá przez Polskę któryś dzień. I tak ma być jeszcze tydzień. Kto wykupił urlop nad polskim morzem klnie jak szewc. Skończcie z tymi bzdurami o ociepleniu. Wcsoraj w Tatrach spadł śnieg głąby
t
tyle w temacie
W Interii pokazują mapkę live Europy. Cała Polska na czerwono od gorąca. A któryś dzień leje w Rzeszowie i nie więcej jak 15 °C

Kto w te bzdury z ociepleniem wierzy? Może jakiś głupek z PO?
g
gosc
Czerwiec a nawet maj był cieplejszy.
A
Adam
Słowo klucz - w historii pomiarów- 150 lat.
???
28 lipca, 1:42, PiSdzielec:

A PiSiory twierdzą że globalne ocieplenie to ściema i dalej chcą fedrować i spalać węgiel. Zdecyduj się wreszcie obajtkow- orlenowa gazetko.

Mamy do czynienia z czerwonym wieprzem POstSBeckim czy jeszcze warchlakiem?

d
dawaj wania
28 lipca, 2:31, nOBODY63:

O kłamstwach religii klimatycznej CO2 ciąg dalszy. 20 lat po swoim słynnym wystąpieniu Hansen przewidywał, że za pięć do dziesięciu lat Arktyka będzie latem wolna od lodu morskiego. W rzeczywistości dane z Duńskiego Instytutu Meteorologicznego pokazują, że objętość arktycznego lodu morskiego była w 2018 roku najwyższa od 2005 r. – lód nie znika, staje się coraz grubszy.

W 1988 roku Hansen przewidywał, że upały spowodują tak szybkie parowanie wód śródlądowych, że Wielkie Jeziora wyschną. W rzeczywistości dane NOAA pokazują, że poziom wody w Wielkich Jeziorach znacznie wzrósł i jest obecnie bliski rekordowego poziomu.

W innej prognozie z 1988 roku James Hansen przewidywał, że w ciągu 30 lat dolny Manhattan znajdzie się pod wodą, ten sam los spotka Westside Highway, która biegnie wzdłuż rzeki Hudson. Cóż, poziom morza jest dokładnie taki sam jak 30 lat temu - dolny Manhattan i Westside Highway wciąż znajdują się znacznie powyżej poziomu wody.

Jak to możliwe, że po 30 latach weryfikacji przepowiedni Hansena nadal uważany jest on za klimatycznego profetę? Bo tu nie o klimat chodzi. Wyjaśnia to były urzędnik ONZ ds. klimatu Ottmar Edenhofer, który w latach 2008-2015 współprzewodniczył grupie roboczej ds. łagodzenia zmian klimatu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatycznych (IPCC): "Trzeba uwolnić się od iluzji, że międzynarodowa polityka klimatyczna jest polityką środowiskową. To nie ma już prawie nic wspólnego z polityką środowiskową, z problemami takimi jak wylesianie czy dziura ozonowa". Jaki jest więc cel polityki środowiskowej? "Poprzez politykę klimatyczną dokonujemy de facto redystrybucji światowego bogactwa" - powiedział Edenhofer.

http://nie-wierze-nikomu.pl/index.php/katastrofa-co2/230-o-klamstwach-religii-klimatycznej-co2-ciag-dalszy

28 lipca, 5:25, Gosc:

Spiedralaj

wot kulturnyj narod ,kacapskie geny.

J
Jan
W Polsce pogoda normalna a w zasadzie chłodno.
Wróć na i.pl Portal i.pl