Lisie figle we Władysławowie. Na podwórku naszego czytelnika pojawiło się pięć szczeniąt
Co można robić o poranku? Jedni robią przegląd prasy (zachęcamy do przeglądu "Dziennika Bałtyckiego"), inni piją kawę, a nasz czytelnik, pan Szymon Białkowski, od jakiegoś czasu ma okazję podziwiać lisią rodzinę.
- Na działce sąsiada urodziło się 5 lisków, przypuszczam, że w okolicy kempingu mają swoją norę - mówi pan Szymon w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim". - Obserwuję je z mojego tarasu, najczęściej wychodzą z samego rana, tak około godziny 7:00, kiedy słoneczko już świeci.
Jak dodaje nasz czytelnik, cała rodzina lisów widoczna jest również po godzinie 16. Pan Szymon Białkowski opowiada, że najczęściej można wówczas zauważyć "lisią mamę, która się wygrzewa oraz maluchy, bawiące się i ganiające się ze sobą".
Choć 5 szczeniąt lisa może dziwić, to w naturze nie jest to nic nadzwyczajnego, bowiem średnio w jednym miocie lisica rodzi od 4 do 6 szczeniąt.
Populacja lisów w Polsce. Na początku tego roku było to ponad 220 tysięcy sztuk tego gatunku
Lisy są fascynującymi stworzeniami, które zadziwiają miłośników przyrody o każdej porze roku. Są częścią rodziny psowatych i charakteryzują się swoim charakterystycznym, puszystym ogonem oraz czerwonawo-brązowym futrem. Te zwierzęta są znane z ich sprytu, zręczności i inteligencji.
To bardzo elastyczne zwierzęta, które potrafią przystosować się do różnych środowisk. Zamieszkują lasy, pustynie, pola uprawne, góry i nawet miejskie tereny, czego kemping we Władysławowie jest doskonałym przykładem. Ich dieta składa się z małych zwierząt, takich jak gryzonie i ptaki, owoców, jagód, a także odpadków pozostawionych przez człowieka. Oznacza to więc, że lisy są praktycznie wszystkożerne.
Co wyróżnia lisy. Choć jest ich sporo, nie są aż tak widoczne
Lisy są również znane ze zdolności do kamuflażu i przystosowania się do otoczenia. Mają doskonały słuch i węch, które pomagają im w polowaniach oraz unikaniu niebezpieczeństw. Są również bardzo spostrzegawcze i inteligentne, co pomaga im w rozwiązywaniu problemów i dostępie do trudno dostępnych miejsc.
Te zwierzęta są również obiektem wielu mitów i legend w różnych kulturach na całym świecie. Są często uważane za zwierzęta mistyczne, które posiadają magiczne moce i inteligencję. Ich futro jest również cenne w przemyśle futrzarskim, co spowodowało, że wiele populacji lisów jest zagrożonych.
W Polsce do kanonu przeszło powiedzenie, że ktoś jest "chytry /przebiegły jak lis". Nie oznacza to nic innego, jak to, że taka osoba cechuje się sprytem, przebiegłością, podstępnością, a nawet skłonnością do krętactwa i oszustwa. To powiedzenie nie wzięło się jednak z niczego. Ma swoją genezę w poemacie Johanna Goethego "Lis Przechera".
Lisy. Dla jednych szkodnik, dla innych zwierzę pod ochroną
Ochrona lisów jest ważnym zagadnieniem, ponieważ ich populacje są narażone na utratę siedlisk, polowania oraz zanieczyszczenie środowiska. Wiele organizacji zajmuje się ochroną tych zwierząt i edukacją społeczeństwa na temat ich znaczenia dla ekosystemu.
Udało ci się dostrzec wyjątkowe zwierzęta na Pomorzu? Wykonałeś zdjęcia lub filmy, którymi chciałbyś / chciałabyś się podzielić z czytelnikami "Dziennika Bałtyckiego"? Napisz na [email protected] i razem z nami pokaż, jak fascynujący może być świat natury na Pomorzu.