W kwietniu „New York Times” szczegółowo opisał jak przed igrzyskami olimpijskimi w Tokio w 2021 roku 23 chińskich pływaków przyłapano na stosowaniu zakazanej substancji – trimetazydyny.
WADA uwierzyła Chińczykom, że pływacy zażyli ldoping przypadkowo
Po pozytywnym wyniku testów Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) odmówiła upublicznienia ich i nie zawiesiła dopingowiczów, przyjmując wersję Chińskiej Agencji Antydopingowej (CHINADA), że w kuchni hotelu, w którym przebywali pływacy, znaleziono ślady leku i pływacy przypadkowo połknęli zabronione substancje podczas pobytu w hotelu.
Chińskie pływaczki zdobyły w Tokio kilka medali, w tym trzy złote, pokonując między innymi amerykańską pływaczkę Katie Ledecky.
Wybiórcze egzekwowanie standardów wobec sportowców z Rosji i Chin
„Decyzja WADA o zaakceptowaniu ustaleń CHINADA stoi w jaskrawym kontraście z decyzją WADA o zakwestionowaniu wstępnego uniewinnienia wydanego przez Rosyjską Agencję Antydopingową łyżwiarki figurowej, u której niecałe sześć miesięcy później wynik testu na obecność trimetazydyny dał wynik pozytywny z powodu »skażenia żywności/środowiska«” – napisano w piśmie.
„Rosyjska łyżwiarka figurowa [Kamila Walijewa] została ostatecznie zdyskwalifikowana z zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 roku i ukarana czteroletnim zakazem startów. Tymczasem oczekuje się, że wielu z tych samych chińskich pływaków, u których przed igrzyskami w 2021 roku uzyskano pozytywny wynik testu na obecność trimetazydyny, weźmie udział w zawodach w Paryżu tego lata”.
Kongresmeni USA apelują o zapewnienie uczciwej konkurencji
Senatorowie zwrócili się do WADA o dostarczenie Komisji Handlu, Nauki i Transportu Kongresu USA wszystkich dokumentów otrzymanych od CHINADA związanych z incydentem, kompletnych akt sprawy oraz protokołów ze wszystkich posiedzeń komitetu wykonawczego WADA od 2019 roku.
„Sportowcy słusznie obawiają się uczciwej rywalizacji na zbliżających się igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich. Konieczne jest, aby WADA zrobiła wszystko, co w jej mocy, aby zapewnić uczciwą konkurencję” – podsumowano w piśmie skierowanym do przedowniczącego Światowej Agencji Antydopingowej Witolda Bańki.
