Łotewska europosłanka od 13 lat pracowała dla Kremla. Co na to Bruksela?

Kazimierz Sikorski
Nie wiadomo, jaka jest skala szkód wywołanych działaniami łotewskiej europosłanki.
Nie wiadomo, jaka jest skala szkód wywołanych działaniami łotewskiej europosłanki. FOT: X (Twitter)
Rosja stara się pozyskać źródła w krajach wspólnoty europejskiej. Przykład łotewskiej europosłanki jest tego najlepszym dowodem. Bruksela musi się bronić przez działaniami putinowskiego reżimu. Zwłaszcza, że przypadek Łotyszki nie jest odosobniony.

Według The Insider, Delfi Estonia, centrum dziennikarstwa śledczego Re:Baltica i szwedzkiej Expressen, Tatjana Ždanoka od 2003 roku organizowała spotkania z agentami Rosji, zwracała się do nich o fundusze i udostępniała im projekty unijnych inicjatyw.

Czy są inni szpiedzy?

Bruksela wszczęła dochodzenie w tej sprawie, a łotewscy prawodawcy ostrzegają, że w ich szeregach mogą być inni rosyjscy szpiedzy.

Jesteśmy przekonani, że Ždanoka nie jest odosobnionym przypadkiem – napisali Sandra Kalniete, Roberts Zīle i Ivars Ijabs.

Szef komisji prawnej PE i hiszpański parlamentarzysta Adrian Vazquez Lazara wezwał do przeprowadzenia dochodzenia.

Byłoby nie do zniesienia, gdyby posłowie opłacani przez Kreml pracowali nad zniszczeniem europejskiej demokracji od wewnątrz – stwierdził Lazara. Należy odkryć i ścigać wszelkie powiązania z Rosją i jej satelitami - dodał.

Szpiegów było więcej

Rosja od dawna starała się pozyskać źródła w krajach europejskich i Ždanoka nie była jedyna. Estońskie władze właśnie aresztowały profesora oskarżonego o szpiegostwo na rzecz Rosji.

W 2022 roku Berlin aresztował pracownika niemieckiego wywiadu zagranicznego, który miał udostępniać Moskwie tajemnice kraju. Węgierski poseł do PE został z kolei oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji w 2017 roku.

W przypadku Rosji zwerbowanie Ždanoki jest rzeczą oczywistą, mówił The Daily Beast Bill Evanina, były szef Narodowego Centrum Kontrwywiadu i Bezpieczeństwa USA.

Rosja poświęca dużo czasu, wysiłku i środków na rekrutację ludzi nie tylko z krajów NATO, ale też z krajów sąsiadujących, wywiadu i organów politycznych.

The Insider

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl