Spis treści
Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 15 października. Taką decyzję ogłosił we wtorek prezydent Andrzej Duda. Wieczorem tego samego dnia jego postanowienie w tej sprawie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. To zaś oficjalnie rozpoczęło kampanię wyborczą, a co za tym idzie uruchomiło całą wyborczą machinę.
Pierwszy krok do wyborów
Dla partii, które chcą mieć swoją reprezentację w parlamencie oznacza to szereg formalności. Pierwszą czynnością jest złożenie do Państwowej Komisji wyborczej zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego. Choć formalnie czas na jego złożenie jest do 28 sierpnia, pierwsze ugrupowania dopełniły tego obowiązku już pierwszego dnia.
Już we wczesnych rodzinach porannych dokumenty w PKW złożyła Konfederacja. Pełnomocnikiem komitetu został szef sztabu wyborczego tego ugrupowania Witold Tumanowicz.
KO, Konfederacja i Lewica złożyły zawiadomienia do PKW
"Jako pełnomocnik wyborczy dokonałem właśnie zgłoszenia Komitetu Wyborczego Konfederacji. Jest to zarazem pierwszy zgłoszony Komitet w wyborach do Sejmu i Senatu zarządzonych na 15 października! Czekamy teraz na uchwałę PKW. Gdy inne partie śpią, my już działamy!" – poinformował Tumanowicz na Twitterze.
Również na środę zgłoszenie swoich komitetów zapowiedziały Koalicja Obywatelska, Lewica i Trzecia Droga (PSL i Polska 2050).
Politycy KO pojawili się w PKW po godzinie 15. Złożyli wniosek o utworzenie Koalicyjnego Komitetu Wyborczego.
Sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński poinformował, że w przyszłym tygodniu mają odbyć się posiedzenia Rady Krajowej i Zarządu Krajowego PO, które zatwierdzą listy wyborcze.
Również Lewica złożyła w środowe popołudnie zawiadomienie do PKW o utworzeniu komitetu wyborczego.
Komitet będzie miał nazwę Nowa Lewica. Pełnomocniczką wyborczą została posłanka Marcelina Zawisza, a pełnomocniczką finansową - Ewa Araźna.
Po przyjęciu zawiadomienia PKW ma trzy dni na wydanie decyzji o jego przyjęciu. Jeśli złożony wniosek nie spełnia warunków określonych w Kodeksie wyborczym, pełnomocnik wyborczy zostaje wezwany do usunięcia wad, na co ma kolejne trzy dni. Jeśli po upływie tego czasu, nie zostaną one skorygowane, PKW odmawia przyjęcia zawiadomienia. Od decyzji tej przysługuje jednak jeszcze możliwość odwołania do Sądu Najwyższego.
Kalendarz wyborczy: Do kiedy czas na zebranie podpisów?
Rejestracja komitetu wyborczego to czas na rozpoczęcie zbiórki podpisów pod listami kandydatów. Tu kalendarz wyborczy również jest nieubłagany i przewiduje na to czas do 6 września.
Kodeks wyborczy przewiduje jednak różne wymagania dla posłów i senatorów. W pierwszym przypadku pod listą kandydatów musi znaleźć się co najmniej 5 tysięcy podpisów wyborców, którzy na stałe mieszkają w danym okręgu.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Mandaty nie dla wszystkich. Progi wyborcze w wyborach do Sejmu
Warunkiem koniecznym do uczestnictwa w podziale mandatów w Sejmie jest uzyskanie przez komitet wyborczy 5-procentowego progu wyborczego w skali kraju. Jeszcze większe wymagania stoją przed komitetami koalicyjnymi, dla których prób wynosi 8 proc.
W jesiennych wyborach parlamentarnych Polacy dokonają wyboru 460 posłów i 100 senatorów.

dś