Spis treści
Duda do Kierwińskiego: Trzymam za pana kciuki
– Mogę pana zapewnić, że ja - jako prezydent RP i także ja jako po prostu człowiek - będę ze swojej strony dokładał wszelkich sił, żeby panu pomóc, jeżeli będą jakieś potrzeby, kiedy pan uzna że moje, nasze wsparcie - tutaj Kancelarii Prezydenta - jest potrzebne, to proszę o sygnał, proszę o informacje – powiedział do Marcina Kierwińskiego prezydent.
Andrzej Duda zwrócił uwagę, że kataklizm w postaci powodzi przyszedł w bardzo pechowym momencie.
– Przyszedł w okresie praktycznie jesiennym, kiedy ta zima zaraz jest za pasem. I zadanie jest ogromnie trudne. Dlatego proszę, żeby pan minister brał poważnie pod uwagę pomoc także z naszej strony, jeżeli będzie taka potrzeba – zaznaczył.
Prezydent zadeklarował, że trzyma kciuki za ministra Kierwińskiego.
Prezydent dziękuje ministrowi
Podczas uroczystości prezydent dziękował nowo powołanemu ministrowi za przyjęcie tej nominacji, a także - jak mówił - za „przyjęcie na siebie bardzo trudnego zadania, na które nie ma wiele czasu i które wymaga wielkiego poświecenia, biegłości i serca, które trzeba włożyć w to, żeby pomóc ludziom”.
– Bardzo dziękuję, że pan minister przyjął tę nominację, bo złożył pan minister mandat do Parlamentu Europejskiego. Mandat z wyboru, po to, żeby objąć tę funkcję, żeby pomagać ludziom. Jestem za to w imieniu Rzeczypospolitej wdzięczny. Myślę, że byliby tacy, którzy by tego nie zrobili, bo były już takie przypadki, że politycy odmawiali złożenia mandatu do PE i nie podejmowali funkcji w polskim rządzie. Pan minister to zrobił w sprawie bardzo ważnej, bardzo trudnej, ale bardzo ważnej społecznie. I bardzo ważnej także i państwowo. Dziękuje za to panie ministrze. To jest poważna propaństwowa i proobywatelska postawa. Dziękuję ogromnie za to – dodał.
Tusk pod wrażeniem słów Dudy
– Jestem pod wielkim wrażeniem słów pana prezydenta, zabrzmiały jak bardzo doniosły apel do nas wszystkich w Polsce, o to, żeby niezależnie od przeszłości, od tego, co czasami dyktują ludziom emocje, polityka - żeby w sprawie powodzi, w sprawie pomocy ludziom dotkniętym powodzią, w sprawie wielkiego, bardzo ambitnego i trudnego zadania odbudowy terenów popowodziowych, żeby być razem – powiedział premier podczas uroczystości powołania Kierwińskiego do rządu.
Donald Tusk podkreślił, że patrzył jak prezydent uścisnął dłoń Kierwińskiego i ten gest ma bardzo symboliczny wymiar, ponieważ cała Polska może zobaczyć, jak ludzie z innych obozów politycznych są przekonani, że ws. powodzi muszą być razem, zjednoczeni.
Marcin Kierwiński pełnomocnikiem rządu ds. odbudowy po powodzi
Kandydaturę Marcina Kierwińskiego na to stanowisko przedstawił w ubiegły piątek premier Donald Tusk. Szef rządu podkreślił wtedy, że Marcin Kierwiński ma wykształcenie techniczne, a także doświadczenie samorządowe oraz w zarządzaniu sytuacjami kryzysowymi.
Kim jest Marcin Kierwiński?
Marcin Kierwiński urodził się w 1976 roku w Warszawie. W politykę zaangażował się pod koniec lat 90. Początkowo działał w Ruchu Społecznym AWS. Od momentu powstania (2021 rok) zaangażował się w działalność w Platformie Obywatelskiej.
W latach 2010-2011 pełnił funkcję wicemarszałka województwa mazowieckiego. Poseł na Sejm RP VII, VIII, IX i X kadencji. W 2015 roku był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz szefem gabinetu politycznego premier Ewy Kopacz.
Od 2016 roku jest szefem warszawskich struktur PO. Od 2020 roku pełni funkcję sekretarza generalnego Platformy Obywatelskiej.
12 grudnia 2023 roku Sejm X kadencji wybrał Marcina Kierwińskiego na urząd ministra spraw wewnętrznych i administracji w trzecim rządzie Donalda Tuska. 13 grudnia 2023 roku został powołany na to stanowisko przez prezydenta Andrzeja Dudę.
W wyborach do Parlamentu Europejskiego startował z pierwszego miejsca z warszawskiej listy Koalicji Obywatelskiej. W związku z tym złożył rezygnację z pełnienia funkcji szefowa MSWiA. Został odwołany 13 maja 2024.
Uzyskał mandat europosła X kadencji, zdobywając 143 179 głosów.