Spis treści
O Złotą Palmę na festiwalu w Cannes zawalczy 21 filmów, wśród nich „Strefa interesów” – brytyjsko-polska koprodukcja ze zdjęciami polskiego operatora, Łukasza Żala. O tym, kto zdobędzie statuetkę, zadecyduje dziewięcioosobowe jury, któremu szefuje w tym roku Ruben Östlund, szwedzki reżyser i scenarzysta.
Rozmowa bez pośredników. Francuski reżyser o Cannes
- Festiwal to neutralne miejsce poza polityką, to mikrokosmos przedstawiający nasz świat takim, jakim byłby, gdyby ludzie mogli komunikować się ze sobą bez pośredników i mówić tym samym językiem - mawia francuski poeta i reżyser Jean Cocteau.
Głównym celem Festiwalu Filmowego w Cannes było zwrócenie uwagi publiczności na twórczość francuskich i międzynarodowych filmowców, podniesienie prestiżu ich filmów oraz promocja branży filmowej na świecie.
Historia Festiwalu obfituje w ciekawe fakty, choćby to, że Woody Allen nigdy nie brał udziału w konkursie o Złotą Palmę. Ciągle powtarza, że będzie walczył o nagrodę tylko wtedy, gdy wszyscy reżyserzy będą robić filmy o tej samej tematyce. Mimo to jego filmy wielokrotnie otwierały Festiwal w Cannes.
Międzynarodowy Festiwal w Cannes 2023. Isabelle Adjani na cenzurowanym
W 1983 r. fotografowie odmówili sfotografowania Isabelle Adjani na czerwonym dywanie. Aktorka zignorowała konferencję prasową i sesję zdjęciową. Paul Newman miał to samo doświadczenie w 1975.
Od 1946 do 1959 jury festiwalu przewodzili wyłącznie Francuzi. W 1960 r. Belg Georges Simenon przełamał ten trend.
Festiwal w Cannes był miejscem akcji wielu filmów. Wśród nich „Any Number Can Win (Melodie en sous-sol)” Henri Verneya, „What Just Happened” Barry'ego Levinsona i „Femme Fatale” Briana de Palmy. Jaś Fasola wykorzystał również festiwal w Cannes w drugiej serii swoich przygód.
Kto stworzył plakat do tegorocznego festiwalu w Cannes?
Pierwszy plakat festiwalu zaprojektował kuzyn Toulouse-Lautreca, Jean-Gabriel Domergue. Przygotował go na rok 1939, ale festiwal odwołano z powodu wybuchu II wojny światowej. Legendarne 24 stopnie, po których chodzą gwiazdy, wymagają 60 metrów dywanu, zmienianego trzy razy dziennie na czas trwania festiwalu.
Złota Palma powstała w 1955 r. Organizatorzy Festiwalu zwrócili się do jubilerów o rywalizację w stworzeniu trofeum. Wybrano projekt Lucienne Lazon. Od 1997 roku produkcją nagrody zajmuje się szwajcarska firma Chopard.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!