Mieszkańcy Katowic nie chcą szybkiej kolei do CPK i organizują protest. Boją się wyburzeń, wysiedlenia i hałasu

Tomasz Breguła
Tomasz Breguła
Mieszkańcy boją się rozbudowy linii kolejowej na terenie Katowic. We wtorek 8 lutego odbędzie się protest.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Mieszkańcy boją się rozbudowy linii kolejowej na terenie Katowic. We wtorek 8 lutego odbędzie się protest.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Fot Arkadiusz Gola / Polskapresse
Plany rozbudowy linii kolejowej na terenie Katowic, zakładają mocną ingerencję w zabudowę mieszkaniową, co niepokoi mieszkańców i tutejsze władze. We wtorek 8 lutego odbędzie się protest przeciwko powstaniu szybkiej kolei do Centralnego Portu Komunikacyjnego, biegnącej przez południowe dzielnice miasta. Akcja odbędzie się o godzinie 17:00 na rondzie w Piotrowicach.

"Nie dla dewastacji przez szybką kolej". Mieszkańcy będą protestować

Centralny Port Komunikacyjnego to inwestycja, która ma powstać między Warszawą a Łodzią. Zakłada rozbudowę linii kolejowych w Polsce, w tym na odcinku Katowice-Ostrawa. Istnieje kilka wariantów, według których przedsięwzięcie może zostać zrealizowane.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Koncepcje coraz bardziej niepokoją mieszkańców, którzy zaplanowali już pierwszy protest. Jak zapowiadają, spotkają się 8 lutego o godzinie 17:00 na rondzie w Piotrowicach, przy skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Armii Krajowej. Ich zdaniem plany są szczególnie inwazyjne dla Piotrowic, Podlesia i Zarzecza.

- To sprzeciw coraz większej liczby mieszkańców Katowic, którzy zdają sobie sprawę, że przez budowę ich życie może zostać wywrócone do góry nogami. Część mieszkańców zostanie wysiedlonych, a dla innych oznacza to przebieg torów Kolei Dużych Prędkości pod oknami ich domów - mówi Jarosław Makowski, katowicki radny.

Zobacz także

Władze Katowic zwróciły się wcześniej do spółki Egis Poland, która w imieniu CPK będzie prezentować koncepcje, by konsultacje prowadzone przez firmę zostały zrealizowane w takiej formie i czasie, by jak najwięcej mieszkańców mogło wziąć w nich udział i wyrazić swoją opinię. Prezydent Krupa zaproponował też, by zamiast jednego spotkania, odbyły się dwa, w różnych godzinach.

Pierwsze konsultacje zorganizowano 4 lutego w sali koncertowej Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów przy Placu Sejmu Śląskiego 2. Drugie zaplanowano na 14 lutego o godz. 17.30 w auli Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej przy ul. Harcerzy Września 3. Radny Jarosław Makowski, wspólnie z posłanką Ewą Kołodziej i radną Beatą Balą, zainicjował natomiast pierwsze spotkanie z mieszkańcami Podlesia.

- Kiedy w sobotę roznosiłem ulotki informacyjne i zaproszenie na wtorkowe zgromadzenie, to zdałem sobie sprawę, że wielu mieszkańców, szczególnie seniorów, pierwszy raz słyszy o planach budowy torów w sąsiedztwie ich domów. To pokazuje, jak ważna jest informacja o planach związanych z budową CPK - dodaje Makowski.

Radna Beata Bala: "Mieszkańców czekają wielopokoleniowe dramaty"

Beata Bala, radna miasta Katowice i jednocześnie mieszkanka Podlesia mówi, że mieszkańców, których domy znalazły się w projektowanym śladzie kolei, czekają wielopokoleniowe dramaty.

- Najważniejsze dla nas jest, aby jak największa liczba katowiczan była rzetelnie poinformowana o konsekwencjach budowy CPK. Zainteresowanie akcją protestacyjną jest duże, a odzew pozytywny. Mieszkańcy będą brać udział w konsultacjach. Tu chodzi o dobro naszych dzielnic - podkreśla radna Beata Bala.

W podobnym tonie wypowiadają się inni mieszkańcy Podlesia. Magdalena Dziendzioł, która zaangażowała się w akcję informacyjną i roznoszenia ulotek wśród sąsiadów, mówi wprost:

- Inne gminy, takie jak Mikołów, już od dawna protestują. My się dopiero organizujemy. Musimy być aktywni, musimy prezentować nasz punkt widzenia. Ale, przede wszystkim, musimy pokazać nasze obawy związane z budową proponowanych śladów kolejowych przez nasze dzielnice - zaznacza Magdalena Dziendzioł.

W związku z inwestycją, do skrzynek pocztowych mieszkańców dzielnic, przez którą mogą przebiegać nowe połączenia kolejowe, czyli Podlesia, Piotrowic, Zarzecza i Kostuchny, trafiły listy od Marcina Krupy. Prezydent zapowiedział, że będzie gromadzić ważne informacje dotyczące inwestycji, po to by dzielić się nimi z mieszkańcami.

Są one publikowane m. in. na stronie internetowej urzędu miasta. Na ten moment to m. in. mapy z przebiegiem planowanej linii kolejowej w różnych wariantach, a także odnośniki do ankiety on-line, którą uruchomiło CPK. Będzie ona aktywna do 15 marca.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl