
Migranci uciekli z Lampedusy do Paryża. Wolontariusze ich karmią
Migranci, którzy przedostali się z Lampedusy do Paryża, mieszkają głównie w 18. dzielnicy stolicy Francji. Przesiadują pod mostami kolejowymi i w metrze. Trzymają się w małych grupach. Pomagają im wolontariusze. Rozdają śniadania i udzielają im pierwszej pomocy. Według mediów migranci ci chcą dostać się do Niemiec oraz do Wielkiej Brytanii.
Francuska stacja BFMTV dotarła do 18-letniego Brany’ego z Erytrei. Chłopak powiedział, że w jego kraju oraz w Libii żyło mu się bardzo ciężko.
Opuściłem Erytreę cztery miesiące temu. Tam jest bardzo ciężko, bo jest wojna. Tutaj, w Paryżu, panuje pokój. Lokalna policja w Libii tropi migrantów z Afryki Subsaharyjskiej. Można się wykupić, dając okup, inaczej grozi więzienie – powiedział młody mężczyzna.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
MSW Francji: Większość migrantów przebywających na Lampedusie, nie dostanie azylu w Europie
Według francuskich wolontariuszy nie wiadomo, jak liczne grono przedostało się do Paryża. Wiadomo, że jest około 30 osób z Erytrei i Etiopii. Do Paryża przedostali się też obywatele Sudanu, Afganistanu, czy Bangladeszu. Głos w tej sprawie zabrał minister spraw wewnętrznych Francji Gerald Darmanin. Zapowiedział on, że większość migrantów, którzy przybywają na Lampedusie, nie otrzyma azylu w Europie. Powodem jest fakt, że większość pochodzi z krajów, w których nie ma dyktatur ani prześladowań politycznych czy religijnych. Na Lampedusę przedostali się m.in. Kameruńczycy, Senegalczycy czy Tunezyjczycy.
Francja nie jest w stanie przyjąć całej nędzy tego świata, choć władze francuskie zapewniły Włochy, że udzielą pomocy i „wykonają część swojej pracy” – powiedział prezydent Emmanuel Macron.
Od początku 2023 roku, zarejestrowano już ponad 130 tys. migrantów w Europie. W 2022 roku było ich 70 tysięcy.
Źródło: