Minister Jacek Ozdoba w sprawie ustawy wiatrakowej: lobbystyczny projekt napisany przez jakichś przedsiębiorców

OPRAC.:
Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
od 16 lat
– Jestem niezadowolony, że ta kadencja Sejmu rozpoczyna się od lobbystycznego projektu. Napisali go jacyś przedsiębiorcy i to należy absolutnie wyjaśnić – zaznaczył w rozmowie z RMF FM minister w KPRM Jacek Ozdoba, odnosząc się do projektu nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii.

Grupa posłów Polska 2050-TD i KO wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii, proponuje on, przywrócenie obliga giełdowego i liberalizację zasad budowy farm wiatrowych. Projekt ustawy przewiduje m.in. liberalizację zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych, w których - jak podano - rozwój został zablokowany wprowadzeniem tzw. reguły 10 H, niewystarczająco zmienioną w marcu 2023 r.

Ozdoba został zapytany w czwartek w RMF FM o to, czy Suwerenna Polska jest niezadowolona z pomysłu, by zmniejszyć odległość budynków od wiatraków.

– Jestem niezadowolony, że Trzecia Droga czy też ta kadencja większości parlamentarnej rozpoczyna się od lobbystycznego projektu – powiedział Ozdoba.

Projekt napisany przez „jakichś przedsiębiorców”

Jego zdaniem projekt "napisali jacyś przedsiębiorcy i to należy absolutnie wyjaśnić".

– To wyjaśnią, moim zdaniem, odpowiednie organy – stwierdził.

– NIK w 2014 roku w swoim raporcie (...) wskazywał obszary, które musza być wyregulowane z tego powodu, że jest działanie korupcjogenne na poziomie samorządów. A czymże jest zniesienie planu zagospodarowania przestrzennego na rzecz uchwały dotyczącej wiatraków? – zapytał.

– Gdzie są Zieloni? Gdzie jest Greenpeace, gdzie jest reszta ekologów czy pseudoekologów, bo oni wypowiadają się tylko wtedy, jak jest polityka – podkreślił Ozdoba.

Zaproponowane przez Polskę 2050-TD i KO przepisy ustawy dokonują zmiany w zakresie wymogu minimalnej odległości elektrowni wiatrowej od zabudowy mieszkalnej oraz parku narodowego.

Z projektu wynika, że ustalenie lokalizacji inwestycji w elektrownię wiatrową uwzględniać ma odległość elektrowni od terenu podlegającego ochronie akustycznej, zależnie od maksymalnego emitowanego hałasu elektrowni wiatrowej.

– Proponuje się, by miejsce budowy elektrowni wiatrowej uzależnić od mocy hałasu, jaki emitują. (...) Wiatraki cichsze będą mogły stanąć bliżej, natomiast te głośniejsze powinny być lokowane znacznie dalej od zabudowań, tak aby nie powodować uciążliwości – napisano w uzasadnieniu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

rs

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl