Prawo i Sprawiedliwość działa na rzecz poprawy sytuacji osób z niepełnosprawnościami
- Wielokrotnie powtarzam ogromne kwoty, które mówią o porównaniu blisko 40 mld w tym roku. W roku 2015 było to ponad 15 mld złotych. Przede wszystkim musimy pamiętać to, że działamy kompleksowo. Zależy nam na wprowadzeniu takich rozwiązań, które będą służyły wszystkim osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom - powiedziała podczas briefingu prasowego minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Jak zaznaczyła, wdrożenie konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami jest priorytetem dla Prawa i Sprawiedliwości. Jak podkreśliła Marlena Maląg, dowodem tego jest przyjęcie strategii na rzecz osób niepełnosprawnych, co zdaniem minister jest "swoistą mapą drogową".
Jakie programy zostały wprowadzone?
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przypomniała również, jakie programy na rzecz osób z niepełnosprawnościami wprowadził rząd Prawa i Sprawiedliwości.
- Fundusz solidarnościowy, trzy wielkie programy, które są realizowane z tego funduszu. Zarówno asystencja osób niepełnosprawnych, opieka wytchnieniowa, centra opiekuńczo-mieszkalne. Blisko 1 mld zł na działania w ramach tych programów przeznacza rząd Prawa i Sprawiedliwości. Wprowadzono także 500 zł dodatku dla tych osób. Osoby te mają prawo do godnego i niezależnego życia i w tym ich wspieramy - powiedziała Marlena Maląg.
Zaznaczyła również, że tych programów nie było w 2015 roku, a za ich wprowadzenie odpowiada Prawo i Sprawiedliwość. Podkreśliła, że osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie mają prawo do godnego życia.
- Renta socjalna jest także bardzo ważna i zmieniona za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. Zastosowaliśmy kryterium kwotowo-procentowe. Zmieniamy sytuację osób z niepełnosprawnościami, a godność tych ludzi jest bardzo ważna - powiedziała minister.

lena