Dziękując kuratorom, minister podkreślił, że prawomocne orzeczenie nie kończy sprawy sądowej, lecz dopiero szybkie wykonanie orzeczenia świadczy o skuteczności organów wymiaru sprawiedliwości.
Podziękowania za zaangażowanie i poświęcenie
Na to właśnie zwraca uwagę społeczeństwo, oceniając ich pracę.
- Bez państwa zaangażowania i poświęcenia znacznie trudniejsze byłyby wysiłki na rzecz poprawy bezpieczeństwa, przeciwdziałania przestępczości, ochrony dzieci i rodzin. Dbając o właściwe wykonanie orzeczeń sądów, przeciwdziałają państwo patologiom i chronią najmłodszych, a państwa trafne diagnozy pomagają przywrócić społeczeństwu osoby, które znalazły się na jego marginesie – podkreślił Zbigniew Ziobro.
„Chcę wyrazić uznanie za państwa codzienną, trudną, wymagającą zaangażowania i poświęcenia pracę oraz dbałość o kształtowanie pozytywnego wizerunku wymiaru sprawiedliwości. Życzę wielu sukcesów zawodowych, realizacji zamierzonych planów oraz wszelkiej pomyślności i zadowolenia w życiu osobistym” – powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.
To, jak wielką rolę odgrywają kuratorzy, podkreśla nie tylko nowe święto, lecz także obowiązująca od 5 kwietnia nowelizacja ustawy o kuratorach sądowych. Powstała we współpracy ze środowiskiem kuratorskim i służy poprawie organizacyjnych i finansowych warunków wykonywania przez kuratorów swych zadań - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.
Co zmieniła nowelizacja ustawy o kuratorach sądowych?
Nowe regulacje oznaczają korzystne rozwiązania finansowe dla kuratorów społecznych i zawodowych. To także podniesienie poziomu bezpieczeństwa kuratorów sądowych w związku z wykonywanymi obowiązkami służbowymi. Zapewniają pomoc psychologiczną i bezpłatną ochronę prawną w postępowaniu karnym, w którym kurator uczestniczy w charakterze pokrzywdzonego lub oskarżyciela posiłkowego. A także w postępowaniu cywilnym, w którym zostało wytoczone przeciwko kuratorowi powództwo pozostające w związku z wykonywaniem przez niego czynności służbowych.
Data nowo utworzonego święta kuratorskiej służby sądowej, 25 czerwca, nawiązuje do wydanego w tym dniu w 1929 roku rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości o przekształceniu instytucji opiekunów sądowych w instytucję kuratorów nieletnich. Od tego czasu kuratorzy sądowi zajmują ważną pozycję w strukturze wymiaru sprawiedliwości.
Tradycją nowego święta będzie nagradzanie tych, którzy się wyróżniają, odznaczeniami państwowym nadawanymi przez Prezydenta RP: Krzyżem Zasługi i Medalem za Długoletnią Służbę, a także nadawanym przez Ministra Sprawiedliwości – po raz pierwszy, tytułem honorowym dyplomowanego kuratora specjalisty.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości