Ministrowie Adam Bodnar i Adam Szłapka w Brukseli. To koniec art. 7 wobec Polski?

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar i minister ds. UE Adam Szłapka mają we wtorek w Brukseli przedstawić plan działania dotyczący reformy wymiaru sprawiedliwości.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar i minister ds. UE Adam Szłapka mają we wtorek w Brukseli przedstawić plan działania dotyczący reformy wymiaru sprawiedliwości. Karolina Misztal
W piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej odwiedzi Polskę wraz z premierem Belgii Alexandrem De Croo. Wspólnie wezmą udział w trójstronnym spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem - poinformował rzecznik prasowy KE. W Brukseli we wtorek przebywają minister sprawiedliwości Adam Bodnar i minister ds. UE Adam Szłapka, którzy przedstawili plan działania dotyczący reformy wymiaru sprawiedliwości.

Spis treści

Ministrowie przedstawili plan reformy wymiaru sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar i minister ds. UE Adam Szłapka we wtorek w Brukseli przedstawili plan działania dotyczący reformy wymiaru sprawiedliwości.

To koniec art. 7 wobec Polski?

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powiedział dziennikarzom po przedstawieniu w Brukseli planów reform dotyczących sądownictwa w Polsce, że jego koncepcja spotkała się z pozytywną reakcją ze strony państw członkowskich. – Jestem bardzo wdzięczny państwom Unii Europejskiej za kredyt zaufania – oznajmił.

Adam Bodnar przekazał, że to, co „było podkreślane w czasie tej debaty, to to, aby zwracać uwagę, że wszystkie te reformy są przeprowadzone zgodnie z regułami rządów prawa - żeby nie iść na skróty, żeby starać się uzyskać możliwie szeroki konsensus dla zmian, które są wprowadzane”.

– Myślę, że bardzo pozytywna reakcja ze strony państw członkowskich wiąże się także z pewnym poziomem zaufania, że zrobimy wszystko w taki sposób, że będzie to przewidywalne i zgodne z podstawowymi standardami praworządności, z podstawowymi standardami przyjmowania ustawodawstwa. Jestem bardzo wdzięczny państwom członkowskim za ten kredyt zaufania – dodał.

Minister sprawiedliwości zauważył, że „zakończenie procedury z art. 7 ma dla Polski znaczenie symboliczne”. – Będzie to bowiem oznaczało, że jesteśmy równoprawnym państwem członkowskim Unii Europejskiej, które nie jest poddane krytyce z powodu tego, że narusza wartości europejskie, a zwłaszcza zasadę praworządności – powiedział.

Zdaniem Adama Bodnara „jeśli tak się stanie, to Polska będzie mocniejsza w realizacji swoich projektów na szczeblu unijnym (...), ale także w ubieganiu się o to, aby Polska była tym głównym głosem w kontekście realizacji polityki zagranicznej UE, w tym także polityki obronnej”.

Wiceprzewodnicząca KE pozytywnie oceniła plan

Z kolei wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourowa poinformowała o pozytywnej reakcji na plan przedstawiony przez ministra Bodnara na posiedzeniu Rady. – Plan, który ma odbudować praworządność w Polsce, jest realistyczny. Plan przedstawiony przez ministra Bodnara to krok, który może doprowadzić do zakończenia procedury art. 7 wobec Polski, ale jest jeszcze dużo pracy do wykonania – dodała.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl