Kościerski Klub Morsów "Forrest Gump" morsował nad Jez. Dobrogoszcz
Nad Jez. Dobrogoszcz tradycyjnie spotkały się kościerskie morsy. Temperatura wody wynosiła tylko 3 stopnie, ale atmosfera była jak zawsze gorąca.
Morsy spotkać można niemal w każdym zakątku Polski. Potrzeba im tylko zimnej wody, towarzystwa i oleju w głowie. Czy morsowanie jest zdrowe? Jak zacząć i gdzie najlepiej to robić w Polsce? Przeczytajcie nasz poradnik i dowiedzcie się, gdzie działa najbliższy Was klub morsów.
Morsowanie: co to takiego?
Morsowanie to kąpiel w zimnej lub lodowatej wodzie (poniżej 12 stopni Celsjusza, często nawet poniżej 4 stopni), najczęściej na wolnym powietrzu, w morzu, jeziorze czy rzece, chętnie w przeręblu. Morsowanie przeważnie odbywa się w grupach, a uprawiający lodowate kąpiele – czyli morsujący – nazywani są morsami. Sezon na morsowanie przypada jesienią i zimą, kiedy temperatury są odpowiednio niskie. Najlepiej, gdy zbiorniki wodne skuwa lód.
Lodowate kąpiele zyskują w naszym kraju coraz większą popularność. Pierwsza w Polsce organizacja, zrzeszająca fanów morsowania, to założony w 1975 r. Gdański Klub Morsów. W 2015 r. Polacy pobili nawet rekord Guinnessa pod względem liczby uczestników morsowania. W czasie Międzynarodowego Zlotu Morsów w Mielnie w 2015 r. jednocześnie morsowało 1799 osób.
Co daje morsowanie? Jakie ma zalety?
Morsy odpowiadają, nie bez racji, że zimna woda wpływa hartująco na organizm, a regularne morsowanie pozwala w dużej mierze uodpornić ciało na zimno. Wzmaga też ogólną odporność, parametry krwi i krążenie, polepsza ukrwienie skóry, odstresowane, dodatkowo może stanowić narzędzie hartowania woli.
W czasie lodowatej kąpieli organizm ekspresowo spala kalorie, co także przekonuje do morsowania wiele osób, które chcą dbać o linię.
Czy morsowanie jest bezpieczne?
Morsowanie jest bezpieczne, o ile uprawia się je rozsądnie. Zimna woda sama w sobie nie ma właściwości leczniczych, a zbyt nagłe zanurzenie może stanowić silny szok dla organizmu. Dlatego morsowanie wymaga rozwagi, świadomości własnego zdrowia, możliwości fizycznych i odpowiedzialności za innych. Przed rozpoczęciem przygody z morsowaniem trzeba zasięgnąć opinii lekarza.
Jak zacząć morsować?
Zanurzanie w zimnej wodzie powinno być poprzedzone przygotowaniami, tzn. stopniowym przyzwyczajeniem organizmu do chłodu, np. w czasie zimnych pryszniców.
Początkujące morsy powinny zanurzać się w zimnej wodzie tylko na chwilę, do 5 minut. W miarę hartowania organizmu można stopniowo wydłużać czas zimnej kąpieli.
Nie należy morsować w pojedynkę, bo w razie szoku termicznego czy utraty przytomności tylko szybka reakcja innych morsów może uratować przed utonięciem. Dlatego najlepszym pomysłem na rozpoczęcie przygody z morsowaniem jest przyłączenie się do któregoś z klubów morsów i skorzystanie z ich sprawdzonych kąpielisk (morsowisk).
Co jest potrzebne do morsowania?
Morsowanie uprawia się w zwykłym kostiumie kąpielowym. Można założyć czapkę i rękawiczki, niektórzy lubią także wchodzić do wody w mocnych h butach. Po wyjściu z wody należy przebrać się w suche i ciepłe ubranie. Dobrze jest zabrać ze sobą termos z gorącym napojem.
Co ile dni można morsować?
Pozytywny wpływ na zdrowie daje morsowanie uprawiane przynajmniej raz w tygodniu, chociaż najlepsze efekty daje morsowanie częstsze i dłuższe – np. trzy razy w tygodniu. Wszystko zależy jednak od indywidualnej kondycji i doświadczenia. Częstotliwość i czas trwania kąpieli należy zwiększać powoli.
Morsowanie w Kościerzynie. Klub Morsów "Forrest Gump" morsow...
