
Nabożeństwo w rocznicę Wołynia. Duchowni proszą o pojednanie
W nabożeństwie w 80. rocznicę rzezi wołyńskiej uczestniczyli m.in. przedstawiciele Kościoła Rzymskokatolickiego w Polsce: prymas Polski abp Wojciech Polak, kard. Kazimierz Nycz, bp Artur Miziński, abp Tadeusz Wojda, abp Andrzej Dzięga i bp Marek Florczyk.
Cerkiew greckokatolicką w Polsce reprezentowali natomiast: metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz biskup eparchii wrocławsko-gdańskiej Bp Włodzimierz Juszczak i Bp eparchii koszalińsko-gdańskiej Arkadiusz Trojanowski.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
Podczas nabożeństwa nastąpił bardzo ważny moment. Zostało podpisane wspólne orędzie zarówno Kościoła Rzymskokatolickiego w Polsce, jak i Cerkiew greckokatolicką w Polsce. Duchowni prosili o to, aby Polacy i Ukraińcy przebaczyli sobie, a także, aby doszło do pojednania, między tymi państwami.
Duchowni przyznali, że "pojednanie nie jest łatwym procesem". "Wymaga wzniesienia się ponad zwykłą miarę sprawiedliwości, zwłaszcza ze strony tego, który w większym stopniu – często w sposób uzasadniony – czuje się ofiarą" – zastrzegli.
Przebaczenie uprzedza pojednanie. Przebaczenie ma charakter doświadczenia wewnętrznego. Dokonuje się ono w głębi serca i nie zależy od bliźniego. W pojednaniu natomiast konieczne jest zaangażowanie wszystkich stron uwikłanych w konflikt. Może ono być budowane dopiero na wzajemnej wymianie przebaczenia. Pojednanie może być budowane tylko na prawdzie i sprawiedliwości" – wyjaśnili.
Arcybiskup Gądecki odniósł się do tego, że są takie miejsca, gdzie gloryfikuje się ukraińskich nacjonalistów i UPA. Wyrażamy sprzeciw wobec gloryfikacji ukraińskich nacjonalistów, członków OUN i UPA.
Na godzinę 12:30 zaplanowana jest konferencja prasowa abp Gądecki ego i abp. Szewczuka w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej. Według rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszka Gęsiaka, kościelne obchody 80. rocznicy tragedii wołyńskiej rozpoczną się w piątek w Warszawie, a zakończą w niedzielę w Łucku, na Ukrainie.
Kościoły łaciński i greckokatolicki zdecydowały, by przygotować i przeprowadzić pielgrzymkę pojednania, która rozpocznie się podpisaniem wspólnego oświadczenia o pojednaniu i przebaczeniu – poinformował ks. Gęsiak.
Zwracamy się ze stanowczym apelem do prezydentów i premierów oraz władz parlamentarnych Ukrainy i Polski w sprawie godnych pochówków wszystkich ofiar ludobójstwa na Wołyniu poprzedzonych ekshumacjami ciał zamordowanych - powiedział ks. Gądecki.
Delegacje obu Kościołów, po zakończeniu mszy, udadzą się do Ukrainy do wsi Parośla w obwodzie rówieńskim. Tam, przy jednej z mogił, gdzie pochowane są ofiary tragedii wołyńskiej, o godz. 11.00 czasu lokalnego, zostanie odprawiona msza św. polowa, której przewodniczyć będzie przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki – mówił ks. Gęsiak.
11 lipca 1943 roku doszło na Wołyniu, do tzw. Krwawej Niedzieli.- Wtedy to miała miejsce kulminacja ludobójstwa Ukraińców na Polakach. Zamordowano ponad 100 tys. Polaków. Ofiarami ludobójstwa była przede wszystkim ludność wiejska. Siły ukraińskie mordowały także przedstawicieli innych narodowości m.in. Żydów, Czechów, Rosjan, a także pomagającym prześladowanym Ukraińców.
Źródło: