Na okupowane tereny Ukrainy przesiedlani są Rosjanie z biednych rejonów Federacji. Wśród są m.in. kryminaliści

Andrzej Grochal
Opracowanie:
Z Mariupola został jedynie cień dawnej świetności
Z Mariupola został jedynie cień dawnej świetności Fot. Everett Collection/East News
Rosja zasiedla okupowane tereny Ukrainy. Jedynie do Mariupola okupanci sprowadzili prawie 50 tys. przesiedleńców, głównie Rosjan oraz imigrantów z państw Azji Centralnej.

Rosja zasiedla okupowane tereny Ukrainy

Szacuje się, że w Mariupolu mieszka dziś tylko połowa ludności, która żyła tam przed inwazją rosyjską - podał portal Ukrainska Prawda, powołując się na Centrum Sprzeciwu Narodowego (CSN) podlegające Siłom Operacji Specjalnych armii ukraińskiej. Sprowadzenie imigrantów zarobkowych z biednych regionów Federacji Rosyjskiej i z krajów Azji Centralnej ma na celu "przyspieszenie tempa asymilacji ludności ukraińskiej" w tym mieście - oceniło CSN.

Niewymieniony z nazwiska przedstawiciel Centrum powiedział, że na tereny okupowane celowo przywożeni są przedstawiciele świata kryminalnego, tak by powstały tam "nowe strefy wpływów". Już teraz przybysze tworzą nowe grupy przestępcze podzielone według narodowości.

W Mariupolu, a także w okupowanej części obwodu chersońskiego, również na południu Ukrainy, obserwowany jest także napływ imigrantów zarobkowych z Białorusi.

Cień dawnej świetności

Przed rosyjską inwazją Mariupol był trzecim co do wielkości miastem wschodniej Ukrainy, mieszkało tam - według danych z 2021 roku - prawie 432 tys. ludzi. W 2023 roku rosyjskie władze okupacyjne podawały dane o 300 tys. mieszkańców. Spośród nich - według tych danych - 70 tys. stanowili wojskowi rosyjscy i robotnicy pracujący przy budowie nowych domów w niemal zupełnie zniszczonym przez armię rosyjską mieście.

Mariupol był miastem o wielonarodowej historii. W 2021 roku 48 proc. ludności stanowili Ukraińcy, 44 proc. Rosjanie, 4 proc. Grecy. Przez wieki był głównym na południu Ukrainy ośrodkiem społeczności greckiej, której przodkowie przybyli w XVIII w. nad Morze Azowskie z Krymu, gdzie helleńskie kolonie istniały od VI w. p.n.e.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl