Na Śnieżce wiało z prędkością 194 km/h, najmocniej na całym świecie tego dnia!

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Śnieżka
Śnieżka archiwum Polska Press
W poniedziałek (17 stycznia) zanotowano aż 25 tysięcy wyładowań atmosferycznych na terenie całego kraju, a najszybciej na świecie wczoraj wiało na Śnieżce. Prędkość wiatru wyniosła 194 km/h, a po czeskiej stronie 180 km/h. Różnice wynikają z usytuowania względem wiatru.

Obserwatorium na Śnieżce ma ponad 140 lat

Obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce to nie jest "polski wynalazek". Zanim na szczycie najwyższej góry w Karkonoszach powstało obserwatorium meteorologiczne przypominające marsjańskie spodki, było tam schronisko oraz obserwatorium w tradycyjnej formie. Obok stała kaplica św. Wawrzyńca, która nadal tam góruje.

Historia obserwacji meteorologicznych na Śnieżce sięga 1824 r. Budynek służył pomiarom od 5 lipca 1900 jako obserwatorium meteorologiczne I klasy i posiadał kształt trzykondygnacyjnej wieży o wysokości 16 m z dwoma niewielkimi tarasami na dachu. Obiekt przetrwał I i II wojnę światową, a od 16 lipca 1945 roku wprowadzili się do obserwatorium polscy meteorologowie. Stary budynek ulegał ciągłym zniszczeniom i wymagał wielu napraw, dlatego w latach 50. zdecydowano o nowej budowie. Charakterystyczne spodki projektu architektów z Politechniki Wrocławskiej wzniesiono w latach 1966–1974.

Nowa Śnieżka

"Nowa Śnieżka" to nazwa projektu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - IMGW PIB, na który od dawna czekali turyści i miłośnicy Karkonoszy. W ciągu 4 lat ma zostać przeprowadzony remont kosmicznych spodków Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego. Inwestycja ma wynieść 3,3 mln euro. Co zostanie zrobione?

- #NowaŚnieżka jest jednym z priorytetowych projektów realizowanych przez IMGW-PIB. W ciągu kolejnych 4 lat dolny spodek, nazywany restauracyjnym, ma stać się miejscem spotkań wszystkich miłośników wędrówek, natury i gór w Karkonoszach. Inwestycja może wynieść około 3.3 mln EURO. Instytut zaplanował działania, dostosowując prace do możliwości ich wykonywania w sezonie letnim i zimowym - informowało biuro prasowe IMGW- PIB.

Prace prowadzone będą etapami. W 2021 roku ruszyły prace zabezpieczające poszycie dachowe dwóch dysków WOM Śnieżka – środkowego i górnego. W drugim etapie, w roku 2022 konieczne będzie wzmocnienie konstrukcji zewnętrznej dysku dolnego- tzw. restauracyjnego. Opracowana zostanie również dokumentacja projektowa instalacji wodnej, kanalizacyjnej i energetycznej do wszystkich obiektów użytkowych WOM Śnieżka oraz dokumentacja projektowo- kosztorysowa remontu generalnego dolnego dysku. W latach 2023- 2025 prowadzone będą prace budowlane, instalacyjne, kanalizacyjne, teletechniczne i energetyczne wszystkich obiektów Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na szczycie. Wtedy też nastąpi kompleksowy remont dysku restauracyjnego, do którego dostęp będą mieli turyści.

Śnieżka

Na Śnieżce wiało z prędkością 194 km/h, najmocniej na całym ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl