Kryzys w kwaterowaniu uchodźców rozpoczął się jesienią 2021 r. Istniejące ośrodki szybko się zapełniły, a COA musiała szukać tymczasowych schronień. Presja stała się jeszcze większa, gdy setki osób ubiegających się o azyl zaczęły spać na zewnątrz budynku przed ośrodkiem recepcyjnym w Ter Apel.
Branża hotelarska czeka na uchodźców?
Obecnie w całej Holandii istnieje kilkadziesiąt schronisk dla azylantów. Część z nich znajduje się w salach sportowych i widowiskowych. Są one częściowo zarządzane przez samorządy, a częściowo przez COA. W miarę jak do Niderlandów dociera coraz więcej uchodźców, agencja decyduje się na kwaterowanie ich w hotelach, co zaczyna być opłacalnym interesem dla branży hotelarskiej.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Na przykład sieć hotelowa Van der Valk otrzyma w ciągu trzech lat 29 mln euro za przyjmowanie uchodźców w swoim hotelu w Uden we wschodniej Holandii, ujawniają media. Jak obliczył dziennik „Financieele Dagblad”, cena wyniesie 250 euro za pokój za dobę.
– Zamierzamy zapewnić humanitarne schronienie ludziom, którzy uciekli ze swojego kraju – deklaruje firma. Rzecznik COA odmówił komentarza w tej sprawie.
Według kilku źródeł gazety rok 2022 był dla holenderskiej grupy hotelowej „najlepszym w historii”, częściowo właśnie dzięki przyjmowaniu osób ubiegających się o azyl. Jak podaje gazeta w ubiegłym roku, COA wydała około 100 mln euro na zakwaterowanie uchodźców w hotelach, z łącznej kwoty 1,6 mld euro. Całkowite wydatki agencji na ten rok przewidziano w budżecie państwa na 2,5 miliarda euro.
Schronienie na statku wycieczkowym
COA dysponuje więc ogromnym budżetem, który jest przeznaczany m.in. na utrzymanie statku wycieczkowego Galaxy, służącego jako schronienie dla 1,5 tys. azylantów w Amsterdamie. Jak podaje dziennik „Algemeen Dagblad”, kosztuje to 110 tys. euro dziennie.
Uchodźcy znajdują także schronienie na około dwudziestu statkach rzecznych. Jak podaje „AD”, COA płaci 11 tys. euro tygodniowo za jeden statek wycieczkowy z około pięćdziesięcioma kabinami. Do tego należy doliczyć koszt cateringu, ochrony i wywozu śmieci.
W najbliższy wtorek izba niższa parlamentu (Tweede Kamer) będzie dyskutować nad projektem ustawy w sprawie powstania sieci nowych ośrodków dla azylantów. Co ciekawe, projekt przygotowany przez sekretarza stanu ds. azylu Erica van der Burga z VVD pierwotnie nie był popierany nawet przez jego własną partię. Ostatecznie liberałowie zmienili zdanie, jednak komentatorzy polityczni wskazują, że przyjęcie ustawy nie jest pewne.
dś
Źródło: