Spis treści
Zatonął rosyjski statek. Był przeciążony lodem
Mały statek badawczy Ashamba, należący do rosyjskiego Instytutu Oceanologii Szirszow, zacumował w Noworosyjsku w miniony weekend podczas silnej burzy lodowej. Załoga nie była w stanie wystarczająco szybko usuwać napierających warstw lodu, co doprowadziło do stopniowego przechylania się statku na lewą burtę. W poniedziałek przeciążony lodem statek zatonął.
Inny rosyjski statek też miał problemy
W tym samym czasie po drugiej stronie Cieśniny Kerczeńskiej, w północnej części Morza Azowskiego, przez kilka dni przez dziurę w kadłubie wody nabierał inny rosyjski statek – 46-letni frachtowiec Paweł Grabowski, płynący pod banderą Panamy. Pierwsze informacje o problemach tej jednostki pojawiły się 16 lutego, gdy utknął w pobliżu portu Azow, gdzie odmówiono mu schronienia.
Przed kilkoma dniami rosyjskie władze poinformowały, że na pomoc wysłano holowniki i sytuacja jest stabilna.
W poniedziałek szef ukraińskiego Centrum Badań nad Okupacją Mariupola Petro Andriuszczenko powiedział w Kanale 24, że frachtowiec „nadal tkwi na morzu”. Potwierdzają to dane portalu MarineTraffic, pokazującego ruch statków w czasie rzeczywistym. Jego zdaniem statek jest nadal unieruchomiony w północnej części Morza Azowskiego.
„Najwyraźniej sytuacja jest o wiele poważniejsza, ale starają się jej nie ujawniać, biorąc pod uwagę niedawne wypadki tankowców na Morzu Czarnym” – skomentował.
W grudniu Rosja straciła co najmniej trzy statki towarowe
Tylko w grudniu 2024 roku Rosja straciła co najmniej trzy statki towarowe. Najpierw w Cieśninie Kerczeńskiej zatonęły dwa tankowce, Wołgonieft 212 i Wołgonieft 239, a pod koniec grudnia na Morzu Śródziemnym zatonął kontenerowiec Ursa Major, o którego uszkodzenie Rosjanie oskarżyli ukraiński wywiad wojskowy.
Według szefa Centrum Badań nad Okupacją to dopiero początek problemów na dużą skalę dla całej cywilnej floty rosyjskiej, która w większości została zbudowana w latach 50. i 60. XX wieku.
„Część z nich to niemieckie statki zdobyte po II wojnie światowej. W rzeczywistości to złom, który cudem utrzymuje się na powierzchni. Rosja nie ma pieniędzy na odnowienie swojej floty” - wyjaśnił Petro Andriuszczenko.
Źródło: