- Dzięki ich pracy, dzięki temu jacy są żyjemy dziś w innej Polsce - mówił prof. Andrzej Rzepliński, odchodzący prezes Trybunału Konstytucyjnego i przewodniczący kapituły nagrody im. prof. Hołdy.
Ludwika i Henryk Wujcowie to dawni działacze opozycyjni, współpracownicy Komitetu Obrony Robotników, redaktorzy pism podziemnych. Oboje mają za sobą doświadczenia internowania.
- Niekiedy mamy wrażenie, że nasze wysiłki nie spełniły się - przyznał Henryk Wujec, odbierając nagrodę. W swoim przemówieniu odniósł się do niedawnych wydarzeń w Sejmie RP. - Podeptano wszelkie demokratyczne procedury, by na siłę uchwalić prawo budżetowe. Wcześniej pogwałcono Konstytucję, prawo obywateli do organizowania zgromadzeń, prawo do informacji publicznej, którą zapewniają m.in. wolne media, jak i dziennikarze, służący opinii publicznej. Proces odbierania obywatelom przyrodzonych praw nasila się - dodał.
Henryk Wujec mówił też o tym, co dzieje się w Syrii. - W dalekim Aleppo łamie się podstawowe prawo, prawo do życia. Wojska podporządkowane prezydentowi Rosji - Putinowi i dyktatorowi Asadowi mordują cywilnych obywateli, matki i dzieci. Rosja to nie jest państwo odległe od nas. To nasz sąsiad - podkreślał Wujec.
Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Podczas gali swój wykład na temat wolności człowieka i wolności osobistej wygłosił prof. Rzepliński. Odchodzący prezes Trybunału Konstytucyjnego (jego kadencja kończy się 19 grudnia) podkreślał m.in., że polska konstytucja jest przesycona wolnością. W ustawie zasadniczej słowo to pojawia się, jak zauważył prof. Rzepliński, w 81 przypadkach.
Nagroda prof. Zbigniewa Hołdy
Nagroda jest przyznawana osobom których aktywność zawodowa, naukowa lub społeczna odzwierciedla te wartości, którymi żył i kierował się wybitny prawnik w swojej działalności. Prof. Hołda był znawcą problematyki praw człowieka. Doradzał "Solidarności", w stanie wojennym został internowany. Był m. in. wiceprezesem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, a także członkiem Europejskiego Komitetu Zapobiegania Torturom. Angażował się także w obronę praw mniejszości seksualnych za co został uhonorowany Nagrodą Tolerancji. Zmarł w 2009 r. Promowaniem jego dorobku naukowego zajmuje się stowarzyszenie jego imienia. Od pięciu lat przyznaje ono także nagrodę im. prof. Hołdy. Laureatami wyróżnienia są: Ewa Milewicz (2012), Halina Bortnowska (2013), Monika Sznajderman (2014), Zbigniew Lasocik (2015).
ZOBACZ TEŻ: Manifestacja w Lublinie. Protestowali przeciw działaniom PiS (WIDEO, ZDJĘCIA)