Zimbabwe to kwintesencja Afryki, kraj, w którym inflacja sięgnęła niemal 80 miliardów procent, a Bank Światowy machnął ręką i spisał go na straty. To tutaj wymyślono najdziwniejszy przepis, jaki kiedykolwiek wymyślono - w 2012 roku mieszkańcy Bulawayo otrzymali polecenie, aby… spuszczać wodę dwa razy w tygodniu w tym samym czasie - miało to udrażniać system odprowadzający ścieki i zapobiegać jego zablokowaniu.

Zimbabwe to również pomysł na leczenie HIV - seks z albinoską wyklucza zakażenie. Oczywiście zadziałało to odwrotnie.
Nie tylko doprowadziło do licznych gwałtów, ale też do dalszego rozprzestrzeniania wirusa. I na koniec jeszcze jedna ciekawostka - w Zimbabwe mamy 40-procentowe cło i 15-procentowy VAT na… używane majtki. Do tego sprowadzenie do kraju każdego kilograma używanej bielizny jest karane 3 dolarami amerykańskimi grzywny.

Zimbabwe może poszczycić się wieloma znanymi sportowcami. Legenda Premier League i Liverpoolu - Bruce Grobbelaar, mistrzyni olimpijska w hokeju na trawie (1980) - Liz Chase, czy znakomity golfista, były numer 1 światowego rankingu - Nick Price.
Żadne z nich nie może się jednak równać z osiągnięciami Kirsty Coventry (rocznik 1983)…

W wielkim skrócie, było ich naprawdę wiele. Z siedmioma medalami olimpijskimi, jest najbardziej utytułowaną olimpijką z Afryki. W momencie przejścia na sportową emeryturę (2016), remisowała z Węgierką Krisztiną Egerszegi pod względem liczby indywidualnych medali olimpijskich w pływaniu kobiet. Z czasem, wyczyn ten został pobity przez Amerykankę Katie Ledecky.
Kirsty Coventry zdobyła wszystkie - oprócz jednego, złotego (laskarki w Moskwie, 1980) - medale olimpijskie dla Zimbabwe, a więc dwa złote, cztery srebrne i jeden brązowy. Do tego dołożyła rekordów świata.
Ze względu na swoje niezwykłe umiejętności pływackie, Kirsty Coventry jest pieszczotliwie nazywana „Mangwenya”, co w lokalnym dialekcie Shona (Bantu) znaczy „krokodyl”. To hołd dla dominacji krokodyla nilowego w rzekach Zimbabwe, który pływa trzy razy szybciej od najszybszych ludzi... Jest symbolem siły i odporności. A przezwisko podkreśla jej związek z krajem ojczystym i jego dziedzictwem naturalnym.
W 2008 roku, za jej dokonania na pekińskich Igrzyskach XXIX Olimpiady (złoto i trzy brązowe medale), prezydent Zimbabwe - Robert Mugabe przyznał jej 100 000 dolarów nagrody, ale pieniądze natychmiast przeznaczyła na cele charytatywne, aby wesprzeć potrzebujących rodaków (95 procent to bezrobotni)...

Afrykańska bogini pływania urodziła się w Harare w Zimbabwe. Uczęszczała do miejscowej Dominican Convent High School, prywatnej szkoły katolickiej dla dziewcząt. W 2006 roku, ukończyła studia na Auburn University w stanie Alabama, ze specjalizację w zakresie hotelarstwa i gastronomii.
Kirsty wychowała się wśród ludu Shona, mówiącym językiem Bantu, we wschodniej części Zimbabwe, na północ od rzeki Lundi. Poza pływaniem, jest wzorem do naśladowania i niezwykle inspirującą postacią dla wielu kobiet i młodych ludzi w całej Afryce, przepełnioną tradycyjnymi i kulturowymi wartościami kontynentu. Ponadto nigdy nie stroniła od celebrowania swojego dziedzictwa...

10 sierpnia 2013 roku, Coventry poślubiła Tyrone’a Sewarda, który był jej menadżerem od 2010 roku. Mają dwie córki - imię starszej Ella (rocznik 2019) to nawiązanie do antycznego Atamasa, króla miasta Orchomenos w Beocji). Młodsza - Lily, urodziła się w 2024 roku, już podczas kampanii wyborczej do MKOl.
Legendarna pływaczka była przeszczęśliwa, gdy jej teściowie w końcu zgodzili się poddać afrykańskim zwyczajom i zapłacić lobolę za jej rękę. Kirsty Coventry trafiła na pierwsze strony gazet, gdy wraz z rodzicami zażądała, aby jej narzeczony - zgodnie ze starym afrykańskim zwyczajem - zapłacił za pannę młodą przed ich ślubem.
- I tak wkrótce rozpocznie się afrykańska tradycja przywożenia mombe (bydła) mojemu ojcu. Lobola została zaakceptowana - pisała Kirsty Coventry na Facebooku

- Jestem dumna z Tyrone. Lobola została uzgodniona i zaczynamy płacić - napisała na Twitterze
- To nie tylko dowód dla mojej rodziny, że może utrzymać ich córkę… ale także jednoczy dwie rodziny. Przez lata lobola jest przekazywana ojcu, a tym samym zapewnia, że rodziny mogą się widywać przynajmniej raz w roku - wyjaśniała Kirsty
PS. Kirsty Coventry zdobyła 49 z 97 możliwych głosów w pierwszej turze - pozostali: Juan Antonio Samaranch junior - 28, Sebastian Coe - 8, David Lappartient i Morinari Watanabe - po 4 oraz książę Feisal Al Hussein i Johan Eliasch - po 2.
