Dokument stwierdza, że od początku bieżącego roku nikaraguańska dyktatura niezwykle zaostrzyła ataki na Kościół Katolicki jako „ostatniego bastionu oporu przeciwko jego niekontrolowanej władzy”.
„Księża katoliccy i biskupi są jeszcze jedynymi, którzy publicznie protestują przeciwko arbitralnym poczynaniom władzy w Nikaragui” – czytamy w raporcie.
Według cytowanego dokumentu, od 2018 do 2022 roku władze państwowe dokonały 396 aktów agresji przeciwko Kościołowi Katolickiemu i jego wiernym, przy czym aż 127 takich ataków przypada na rok 2022.
Rząd ograniczył nieco te prześladowania w 2018 roku, gdy ludzie wyszli na ulice w proteście przeciwko dyktaturze, a w stolicy Managui i innych miastach doszło do masowych demonstracji.
W bieżącym roku akty agresji wobec Kościoła oraz prowokacje wobec duchowieństwa katolickiego i wiernych przybrały – jak podkreśla raport – bezprecedensowe formy i rozmiary: „od obraźliwych napisów na murach kościołów katolickich, zbrojnych napaści i aresztowań wiernych i duchownych po wydalanie księży z kraju”.
„Nasiliły się procesy karne, zamykanie, katolickich gazet i delegalizowanie organizacji katolickich. Częstsze stały się przypadki wydalania z Nikaragui katolickich duchownych” – czytamy w dokumencie.
Wśród jedenastu duchownych, zmuszonych przez nikaraguańskie władz do opuszczenia kraju, jest biskup pomocniczy diecezji stołecznej w Managui Silvio Baez.
6 marca tego roku – przypomina raport – rząd wydalił z Nikaragui nuncjusza apostolskiego, Waldemara Stanisława Sommertaga.
Jako „uprowadzonego” przez władze po rewizji w Pałacu Biskupim dokument wymienia biskupa diecezji Matagalpa, Rolando Alvareza, którego miejsce pobytu przez co najmniej sto dni pozostawało nieznane.
W związku z nasilającymi się prześladowaniami Kościoła Katolickiego dwupartyjna komisja rządu federalnego USA ds. wolności religijnej w ogłoszonym w tych dniach sprawozdaniu za 2022 rok, zaleciła „pozostawienie Nikaragui na specjalnej liście Departamentu Stanu USA w związku z dopuszczaniem się łamania prawa do wolności religijnej i tolerowaniem takich działań”.
Komisja wnioskuje także o „nałożenie właściwych sankcji na organa rządu Nikaragui i ich funkcjonariuszy odpowiedzialnych za akty przemocy wobec miejsc i organizacji związanych z kultem religijnym”.
Źródło:
