Autorzy badania z Uniwersytetu Oksfordzkiego przyjrzeli się ponad 1,2 mln historii chorób u osób, które zachorowały na Covid-19. Według naukowców, w porównaniu z pacjentami, którzy przebyli inne choroby układu oddechowego, pacjenci wyleczeni z Covid-19 w ciągu dwóch lat od zakażenia byli bardziej narażeni na wystąpienie psychozy, demencji oraz tzw. mgły mózgowej.
Naukowcy zwrócili uwagę, że ryzyko wystąpienia mgły mózgowej wśród osób w wieku od 18 do 64 lat, które przechorowały COVID-19, było o 16 proc. wyższe niż u pacjentów z innymi chorobami układu oddechowego. U osób wyleczonych z Covid-19 w wieku powyżej 65 lat ryzyko wystąpienia tzw. mgły mózgowej było jeszcze wyższe. W grupie tej stwierdzono także zwiększone ryzyko pojawienia się psychozy i demencji.
Long covid: U dzieci zaobserwowano trzykrotnie większe ryzyko rozwoju zaburzeń psychotycznych
Zwiększone ryzyko wystąpienia schorzeń neurologicznych i problemów psychicznych w okresie po zakażeniu koronawirusem dotyczy także dzieci. Według naukowców, u dzieci zaobserwowano dwukrotnie częstsze pojawienie się epilepsji oraz trzykrotnie większe ryzyko rozwoju zaburzeń psychotycznych. Zdaniem badaczy, długoterminowe zagrożenia dla zdrowia psychicznego i dobrostanu neurologicznego po przechorowaniu Covid-19 dotyczą także osób, które zakaziły się wariantem omicron, który wywołuje łagodniejsze objawy.
Najnowsze badanie z "The Lancet Psychiatry" jest kolejnym dowodem wskazującym, że Covid-19 wywołany wirusem SARS-CoV-2 powoduje długoterminowe szkody i ryzyka dla zdrowia. Uczeni i medycy dla określenia zespołu symptomów chorobowych, które występują u niektórych pacjentów po przechorowaniu Covid-19, coraz częściej stosują termin long covid.
Źródło: thelancet.com, politico.eu
mm
