Nowy lek. Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego odkryli najmocniejszy środek przeciwbólowy na świecie

Kacper Komaiszko
1966666 / Pixabay License
Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego odkryli najmocniejszy środek przeciwbólowy na świecie. Ma on siłę działania 5 tysięcy razy większą niż środki dostępne w sklepach i aptekach. Ogromnym jego plusem jest też to, że nie ma w nim substancji uzależniających.

Naukowcy z Wydziału Chemii UW odkryli związek chemiczny, który wykazuje właściwości przeciwbólowe 5000 razy skuteczniej od obecnie dostępnych najsilniejszych środków przeciwbólowych - poinformował Uniwersytet Warszawski. Jak wyjaśnia uczelnia - jeśli kolejne etapy testów klinicznych zakończą się pomyślnie, na rynek trafi lek, który będzie mógł uśmierzać ból np. o podłożu neuropatycznym czy w ostrych stanach urazowych.

CZYTAJ TAKŻE: APTECZKA TURYSTYCZNA. JAKIE LEKI WZIĄĆ NA WAKACJE. APTECZKA NA WYJAZD ZA GRANICĘ, APTECZKA DLA DZIECKA [LISTA LEKÓW]

Nowy lek odkryty przez naukowców ze stolicy skonstruowany został tak, by jedna część cząsteczki gasiła ból, zaś kolejna oddziaływała na jego źródło. W języku fachowym oznacza to, że związek chemiczny ma charakter bifunkcjonalny.

Jest to ogromna przewaga nad dotychczas znanymi środkami przeciwbólowymi, ponieważ wszystkie one działają albo w jeden albo w drugi sposób, ale żaden z nich nie wykorzystuje naraz obu sposobów – podkreśla dr Rafał Wieczorek, członek zespołu prowadzącego badania nad nową substancją.

Nie uzależnia i nie powoduje skutków ubocznych
Najistotniejszym faktem jest, że w odróżnieniu od znanych nam silnych środków przeciwbólowych, ten opracowany przez naukowców z Warszawy nie należy do rodziny opioidów (np. morfina, kodeina, metadon). Te substancje wykazują wysokie właściwości uzależniające i niebezpieczne skutki uboczne.

CZYTAJ TAKŻE: 12 PODSTAWOWYCH CZYNNIKÓW, KTÓRE MOGĄ WYWOŁAĆ MIGRENĘ

Lek opracowany przez przedstawicieli UW bazuje wyłącznie na peptydomimetyku, co pozwala na całkowite i długotrwałe ukojenie bólu. Szacuje się, że jest ok. 5 tys. razy skuteczniejszy od leków obecnie dostępnych w aptekach. Dzięki temu już mała dawka leku powinna wywołać pożądany efekt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Nim produkt trafi na sklepowe półki będzie musiał przejść szereg zaawansowanych testów klinicznych. Ponadto odkrywcy będą wnioskować o ochronę patentową w Polsce oraz innych krajach świata.

Odkrycie ma ogromny potencjał komercjalizacyjny. Pomyślne przejście kolejnych faz testów klinicznych pozwoliłoby wyprodukować uniwersalny, niezwykle skuteczny lek, jakiego dotychczas nie było na rynku. W praktyce byłby to ratunek dla wielu ludzi zmagających się z przewlekłymi bólami, na które obecnie nie ma żadnego skutecznego ratunku – ocenia dr Robert Dwiliński, dyrektor Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii UW.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Gratuluję! Tylko go zaraz nie sprzedajcie IG Farben. I uważajcie na siebie.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Jak smakowało mi kosmiczne menu? Jednego przysmaku mogę pozazdrościć kosmonautom

Jak smakowało mi kosmiczne menu? Jednego przysmaku mogę pozazdrościć kosmonautom

Kamery monitoringu celem specjalnej kampanii Rosjan

Kamery monitoringu celem specjalnej kampanii Rosjan

Wróć na i.pl Portal i.pl