Nazista uhonorowany w kanadyjskim parlamencie. Minister Czarnek podejmuje kroki ws. jego ekstradycji do Polski

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Przemysław Czarnek podjął działania w kierunku ewentualnej ekstradycji Jarosława Hunki do Polski
Przemysław Czarnek podjął działania w kierunku ewentualnej ekstradycji Jarosława Hunki do Polski Fot. Malgorzata Genca/Polska Press
Szef MEiN Przemysław Czarnek opublikował dokument, w którym domaga się od szefa IPN zweryfikowania, czy Jarosław Hunka, nazista oklaskiwany ostatnio w kanadyjskim parlamencie m.in. przez prezydenta Ukrainy, nie jest poszukiwany za zbrodnie na Polakach i Żydach. Chce w ten sposób sprawdzić, czy są podstawy do jego ekstradycji do Polski.

Czarnek rozważa ekstradycję nazisty oklaskiwanego w kanadyjskim parlamencie

"Wobec skandalicznych wydarzeń w kanadyjskim parlamencie polegających na uhonorowaniu w obecności także prezydenta Zełenskiego członka zbrodniczej, hitlerowskiej formacji SS Galizien, podjąłem kroki w kierunku ewentualnej ekstradycji tego człowieka do Polski" - napisał na platformie X (dawniej Twitter) minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Opublikował również pismo w tej sprawie do prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Karola Nawrockiego, zwracając się z prośbą o "pilne zbadanie w dokumentach, czy Jarosław Hunka jest poszukiwany za zbrodnie na Narodzie Polskim oraz na Polakach pochodzenia Żydowskiego".

"Znamiona takich zbrodni stanowią podstawę do wystąpienia do Kanady o jego ekstradycję" - zaznaczył polityk.

Parlament Kanady uhonorował członka formacji nazistowskiej

Podczas wizyty w Ottawie, prezydent Ukrainy uhonorował jednego z imigrantów ze swojego kraju do Kanady. Wyróżniony został 98-letni Jarosław Hunka, który otrzymał gromkie owacje od zgromadzonych. Przedstawiono go jako bohatera walczącego z Rosją w czasie II wojny światowej w I Dywizji Ukraińskiej.

Nie wszyscy zdawali sobie jednak sprawę z tego, że I Dywizja Ukraińska była również znana jako Dywizja Waffen-SS Galizien lub 14. Dywizja Waffen SS - ochotnicza jednostka pod dowództwem nazistów. Przeciwko jego uhonorowaniu protestowały organizacje żydowskie, opozycja i duża część społeczeństwa. Wydarzenie zostało potępione z wielu stron.

Jarosław Hunka został zaproszony i wywołany przez marszałka parlamentu - Anthony'ego Rotę, który przyznał, że nie miał pełnej wiedzy na temat zaproszonego gościa i przeprosił za swoją decyzję.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

L
Ludoslaw
Ale chwila - kto miał zareagować z naszego kraju z polsko jezycznego rządu? Przecież Żeleński to przecież największy przyjaciel polsko jezycznego prezydenta Dudy.
P
Po
Ale sie obudzil 98 lat a gdzie ty byles 8 lat temu jak przejmowaliscie całą wladze i chlop mial 90 jeszcze mlodszy .
N
Nauczyciel LO
Brawo panie ministrze. Tak trzeba robić z ukraińskimi nacjonalistami jeśli jeszcze żyją.
Wróć na i.pl Portal i.pl