Spis treści
Aleksandra Jarecka
28-letnia zdobywczyni brązu w szermierce Aleksandra Jarecka, ma na swoim koncie wiele innych osiągnięć sportowych. Wywalczyła dwa złota naMistrzostwach Europy (2016, 2018) indywidualnie i w turnieju drużynowym. Jest także wielokrotną mistrzynią Polski.
Wyjazd szpadzistki na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu wcale nie był pewny, również za sprawą jej dwuletniej przerwy po urodzeniu synka, Maksa. Zaledwie kilka miesięcy po powrocie z urlopu macierzyńskiego zdobyła 3. miejsce w Pucharze Świata w Legnano.
Razem z rodziną, z moimi rodzicami, z moją siostrą i moim mężem ustawiliśmy wszystko w ten sposób, żebym mogła jak najwięcej czasu spędzać z Maksem. On jeździł ze mną na zawody, na obozy. Wszystko było więc dograne - powiedziała PAP szpadzistka po zwycięstwie.
Oprócz w roli matki Jarecka spełnia się także jako prawnik. Ukończywszy studia prawnicze, od 2021 odbywa aplikację adwokacką, skutecznie łącząc to z pełną sukcesów karierą sportową.
Aleksandra Mirosław
Aleksandra Mirosław to świeżo upieczona złota medalistka tegorocznych Igrzysk Olimpijskich we wspinaczce na szybkość oraz podwójna rekordzistka świata w tej dziedzinie. Oprócz tego jest także dwukrotną mistrzynią świata, jak i medalistką Mistrzostw Europy.
Co ciekawe, Mirosław ukończyła warszawską Akademię Wychowania Fizycznego i do 2019 roku pracowała jako wuefistka w jednej z lubelskich szkół.
Aleksandra Mirosław jest nie tylko reprezentantką Polski na IO, ale także zawodniczką Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Aktywnie służy w Wojsku Polskim ze stopniem starszej szeregowej specjalistki.
Anna Kiełbasińska
Kariera wojskowa jest kierunkiem obranym przez wiele polskich olimpijek. Jedną z nich jest także Anna Kiełbasińska, wicemistrzyni olimpijska w sztafecie na 400 metrów oraz medalista Mistrzostw Świata i Europy. Niestety, z powodu choroby autoimmunologicznej musiała zrezygnować z kariery sportowej, o czym poinformowała w czerwcu 2024 roku.
Oprócz tego, Kiełbasińska spełnia się w służbie w Wojsku Polskim ze stopniem szeregowej. W 2021 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Klaudia Zwolińska i Justyna Święty-Ersetic
Również i nasza kajakarka górska, Klaudia Zwolińska, która wywalczyła pierwszy medal dla Polski na Igrzyskach w Paryżu, zdecydowała się na wstąpienie do wojska. Od 2021 roku jest ona zawodowym żołnierzem oddelegowanym do zespołu sportowego.
Do grona żołnierzy-sportowców dołączyła także biegaczka na 400 metrów — Justyna Święty-Ersetic. Od 2019 roku pełni ona służbę wojskową we Wrocławiu, a w 2024 została wybrana na radną Raciborza, z którego pochodzi.
Wśród polskich olimpijek, które zdecydowały się na służbę w Wojsku, wymienić należy jeszcze: Marikę Popowicz-Drapałę (starszy szeregowy), Natalię Kaczmarek i Igę Baumgart-Witan.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?