"Winnie Mandela zmarła po długiej chorobie, z powodu której od początku tego roku z przerwami przebywała w szpitalu. Odeszła spokojnie we wczesnych godzinach porannych w poniedziałek, otoczona rodziną i bliskimi", ogłosił w poniedziałek rzecznik rodzin Mandelów Victor Diamini.
Urodzona w 1936 r. Winnie Mandela pracowała w opiece społecznej, kiedy w latach 50-tych poznała Nelsona Mandelę, przyszłego prezydenta RPA, pierwszego czarnoskórego przywódcę tego kraju. Razem z mężem zaangażowała się w walkę z segregacją rasową, a podczas jego pobytu w więzieniu stała się jego rzeczniczką i liderką Afrykańskiego Kongresu Narodowego, któremu przewodniczył Mandela. Do historii przeszło zdjęcie z lutego 1990 r., kiedy Winnie i Nelson Mandelowie trzymają się za ręce, po tym jak aktywista został uwolniony z więzienia po 27 latach.
W 1996 r., tym samym, w którym Mandela została prezydentem, para rozwiodła się po 38 latach małżeńtwa (z czego przez blisko 30 Mandela przebywał w więzieniu), co osłabiło pozycję Winnie Mandeli w kraju. Aktywistka zachowała jednak nazwisko męża i pozostała z nim w bliskich stosunkach. Dalej angażowała się w działania na rzecz praw człowieka, jednak musiała wycofać się z życia publicznego, kiedy w 1998 r. wszczęte zostało śledztwo w sprawie zbrodni współpopełnionych przez nią w latach 80. W 2003 r. została skazana na defraudację i oszustwa finansowe. Sąd Najwyższy zmniejszył jej jednak karę na 3 lata i 6 miesięcy w zawieszeniu. W 2009 r. weszła do południowoafrykańskiego parlamentu.
ENEX/x-news
POLECAMY: