
Niemcy przeciwni budowie portu w Świnoujściu
Gościem Polskiego Radia 24 we wtorek był wiceminister infrastruktury. Marek Gróbarczyk został zapytany o sprzeciw Niemiec w związku z budową portu kontenerowego w Świnoujściu.
Jak wskazał, jest to już "kolejna tego typu akcja skierowana ze strony niemieckiej w ramach osłabienia czy próby zablokowania tej inwestycji". Zdaniem polityka, jedyną szansą, by port powstał, jest wygranie wyborów przez Prawo i Sprawiedliwość.
"Oczywiście my mamy bardzo prosty plan - wygrać wybory. Bo jestem przekonany, że w innym przypadku ta inwestycja zostanie zahamowana" - powiedział.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Gróbarczyk zaznaczył, że port w Świnoujściu będzie zagrożeniem i konkurencją dla niemieckiego portu w Hamburgu, dlatego robią wszystko, by przeciwstawić się naszej budowie, w głównej mierze opierając się na aspektach ochrony środowiska.
- Zresztą wszystko na to wskazuje - proszę zwrócić uwagę, że ta narracja obecnie przybiera ze strony niemieckiej bardzo klarowny kształt: Ponieważ będzie to konkurencja dla Hamburga, to musimy sprawdzić dokładnie, czy inwestycja jest zgodna ze wszystkimi normami środowiskowymi. Wielokrotnie mówiliśmy - i nikt ze strony niemieckiej tego nie kryje - że wykorzystywane są wszelkiego rodzaju aspekty związane z ochroną środowiska na rzecz blokowania tej inwestycji - skomentował.
Polskie sądy a port w Świnoujściu
Gość audycji zasugerował, że w tej sprawie "spokojnie można użyć polskich sądów".
"Przecież mamy już doświadczenie Odry i próby zablokowania inwestycji niezwykle ważnych pod kątem przede wszystkim przeciwpowodziowym. Więc ten proces chyba postępuje i kierunek jest bardzo jasny - zablokowanie tych inwestycji, które są dla strony niemieckiej niewygodne, a z drugiej strony działają właśnie prorozwojowo dla Polski" - ocenił.
Port kontenerowy w Świnoujściu będzie miał znaczenie w transporcie
Zdaniem Marka Gróbarczyka, powstanie portu "będzie niezwykle mocnym elementem konkurencyjnym w zakresie rozwoju transportu".
"Dzisiaj Polska świetnie się rozwija, jeśli chodzi o hub przeładunkowy, przede wszystkim w zakresie polskich portów" - podkreślił.
Wiceminister chwilę uwagi poświęcił także opozycji. W jego ocenie "w żaden sposób nie przekona ona nikogo, że chce realizować różne inwestycje, bo w poprzednich latach tak się nie działo". Przytoczył tutaj nawet sytuację z budową gazoportu w Świnoujściu.
"Stosowali cały obszar opóźnieniowy, na przykład wobec gazoportu w Świnoujściu" - stwierdził.
źródło: Polskie Radio 24