Niemiecka polityka klimatyczna niezgodna z prawem. Tak zdecydował sąd

OPRAC.:
Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 16 lat
Rząd RFN poniósł porażkę przed wymiarem sprawiedliwości. Ponieważ kraj nie osiągnął w ostatnich latach swoich celów klimatycznych w sektorze budownictwa i transportu, musi teraz zgodnie z orzeczeniem sądu podjąć środki zaradcze. Rząd federalny zapowiedział już apelację – poinformował portal "Tagesschau".

Niemiecka polityka klimatyczna niezgodna z prawem

Naczelny Sąd Administracyjny Berlina-Brandenburgii uznał kilka punktów rządowej polityki w zakresie ochrony klimatu za niezgodne z prawem, zobowiązując rząd federalny do "niezwłocznego opracowania programów" na rzecz większej ochrony klimatu w sektorach transportu i budownictwa. Tym samym sąd przyznał rację organizacjom ekologicznym Deutsche Umwelthilfe (DUH) i BUND, które wniosły pozew.

"Chodzi o ustawę o ochronie klimatu, która wyznacza obecnie dla każdego sektora roczne cele w zakresie redukcji szkodliwych gazów cieplarnianych. Jeżeli wymagania te nie zostaną spełnione, odpowiedzialne ministerstwo musi podjąć natychmiastowe środki zaradcze" – wyjaśnił "Tagesschau".

Rząd federalny naruszył już wymogi ustawy o ochronie klimatu w latach 2021 i 2022 w sektorze transportu oraz budownictwa. Jednak ani minister transportu Volker Wissing (FDP), ani minister budownictwa Klara Geywitz (SPD) nie wprowadzili odpowiednich programów.

Sąd wskazał środki zaradcze

Sąd w Berlinie uznał, że zadaniem rządu federalnego jest podjęcie dodatkowych środków zaradczych w celu osiągnięcia celów klimatycznych na lata 2024–2030. Rząd federalny zapowiedział już złożenie apelacji od wyroku, argumentując, że niezależnie planowana jest nowelizacja ustawy o ochronie klimatu.

"Sąd wzmocnił poparcie dla ochrony klimatu. Teraz oczekujemy od ministerstw federalnych skuteczniejszych działań. Oznacza to takie kroki, jak ograniczenie prędkości na drogach już teraz, zniesienie przywilejów samochodów służbowych, koniec ulg podatkowych na olej napędowy i naftę oraz jasne wytyczne dotyczące energooszczędnej modernizacji budynków" – skomentowała szefowa BUND Antje von Broock.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Także Zieloni uznali werdykt za dodatkowy argument partii w żądaniach o większe zaangażowanie (w tym finansowe) na rzecz ochrony klimatu.

"Mimo że obraliśmy konieczny kurs, aby zrekompensować dużą część deficytu klimatycznego poprzedniej koalicji, nadal pozostaje wiele do zrobienia" – wyjaśniła liderka Zielonych Ricarda Lang.

Zdaniem Kathariny Droege, wiceszefowej parlamentarnej grupy Zielonych w Bundestagu, potrzebne jest "finansowanie w celu kontynuowania projektów w ramach funduszu klimatycznego i transformacyjnego”. Jednym z rozwiązań byłby "nowo utworzony specjalny fundusz ochrony klimatu".

ag

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl