Ekspresówką szybciej
Problemy mieszkańców Rabki, Chabówki, Skomielnej Białej, a także części mieszkańców gminy Raba Wyżna (ci dojeżdżali na przystanek autobusowy w Chabówce) zaczęły się już kilka tygodni temu. Po tym, jak drogowcy oddali do użytku nową ekspresową zakopiankę na odcinku Chabówka - Skomielna Biała, autobusy dalekobieżne relacji Zakopane - Kraków przestały zatrzymywać się w tych lokalizacjach.
Budowa zakopianki. Drogowcy prowadzą wyścig z czasem. Czy ud...
- To dla nas bardzo zła wiadomość, bo dotychczas wielu z nas dojeżdżało nimi do pracy w Zakopanem bądź Krakowie oraz na studia - mówi Marian Drewnowski, mieszkaniec Rabki-Zdrój. - Teraz pozostało nam jeździć tam własnymi samochodami, ale przecież nie każdy ma samochód. Samodzielna jazda jest też droższa.
Nie ma przystanków
Problem zauważyli też samorządowcy. O problemie z władzami województwa (to one ustalają rozkład linii dalekobieżnych) rozmawiali już: burmistrz Rabki - Leszek Świder oraz starosta nowotarski Krzysztof Faber. Niestety, obaj przyznają, że przewoźników nie można po prostu zmusić, by nie omijali danego przystanku. Dotychczas bowiem sytuacja wyglądała tam w ten sposób, że przystanki w Chabówce, Rabce - Zaborni i Skomielnej Białej istniały przy trasie przejazdu autobusu starą zakopianką. Teraz jednak pojazdy już w Chabówce skręcają na nową szosę i omijają Zabornię oraz Skomielną. Przewoźnicy tłumaczą, że nie opłaca im się skręcać z ekspresówki i wjeżdżać na starą zakopiankę, bo to wydłuża kurs, a autobusy często już od Zakopanego wiozą niemal komplet pasażerów.
To rodzi problem, bo przecież na trasie ekspresowej przystanków umiejscowić się nie da. To byłoby niezgodne z prawem, a zarazem niebezpieczne, bo włączające się do ruchu autobusy mogłyby się stać uczestnikami wypadków.
Rozmowy trwają
- Nie może być jednak tak, że przez budowę nowej drogi, która miała być dla Rabki „oknem na świat”, część naszych mieszkańców została od tego świata odcięta - mówił na ostatniej sesji burmistrz Leszek Świder. - Dlatego spotykam się z przewoźnikami i namawiam ich, by zajeżdżali jednak na dworzec autobusowy w samej Rabce. Być może uda się też zbudować nowy przystanek w okolicach wiaduktu w Chabówce, co rozwiązałoby problem.
Wizualizacje nowych odcinków zakopianki
W tym ostatnim miejscu droga ma co prawda dwa pasy ruchu w każdą stronę, ale nie ma parametrów trasy ekspresowej. Budowa przystanku dla dalekobieżnych autobusów byłaby więc w tym miejscu teoretycznie możliwa.
Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego:
Potwierdzamy, że firmy przewozowe realizujące przewozy na trasie Kraków-Zakopane usuwają ze swoich rozkładów jazdy część przystanków. Początkowo zmiany zezwoleń miały charakter ograniczony czasowo, lecz aktualnie część przewoźników likwiduje niektóre przystanki w sposób trwały, proponując zmienione rozkłady jazdy. Wobec firm komercyjnych, które obsługują trasę Kraków-Zakopane, urząd nie może działać w sposób nakazowy i wpływać na to, by zatrzymywały się na wskazanych przystankach. One same układają rozkład i zatrzymują się tam,gdzie im się opłaca.
