W piątek wieczorem Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Czech poinformowało na Twitterze, że czeski rząd zdecydował się zakazać wjazdu do kraju wszystkich podróżnych, którzy "nie są niezbędni", bez względu na to, z jakiego kraju (zielonego, pomarańczowego czy czerwonego) ktoś zamierza przyjechać. Decyzja weszła w życie o północy z piątku na sobotę.
Oznacza to, że do naszych południowych sąsiadów mogą wjechać osoby tylko w celach służbowych, które przedstawią stosowne zaświadczenie. Weryfikowaniem tych zaświadczeń mają się zająć firmy. Za niestosowanie się do tego nakazu grożą mandaty, a nawet pozbawienie możliwości skorzystania z rządowej pomocy.
Sami Czesi mogą od soboty wyjechać do swoich domów poza miasto tylko z członkami swoich rodzin. Obostrzenia dotyczą także stacji narciarskich, z których korzystali do tej pory turyści i saneczkarze. Od soboty dostępne są one tylko dla obsługi technicznej, pracowników stacji meteo i leśników.
Przypomnijmy, że z powodu pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej od 5 października w Czechach zaczął obowiązywać stan wyjątkowy, a od 18 grudnia przywrócono ograniczenie dotyczące swobodnego przemieszczania się osób.
- System oznakowania państw europejskich pod kątem bezpieczeństwa podróżowania tzw. „Semafor” umieścił Polskę na liście krajów wysokiego ryzyka zachorowania (kraje czerwone i pomarańczowe) na koronawirusa: https://koronavirus.mzcr.cz/seznam-zemi-podle-miry-rizika-nakazy/ (lista jest stale aktualizowana). Podróżni z Polski mogą wjechać na terytorium Czech jedynie w uzasadnionych przypadkach (np. leczenie, podróż służbowa) o ile posiadają negatywny wynik testu na koronawirusa -
- Masz którąś z tych chorób? Szczepionkę na koronawirusa otrzymasz szybciej
- Szczepionka na COVID-19 bezpieczna? Pytania i odpowiedzi. Jakie są przeciwwskazania?
- Kto nie może zaszczepić się przeciw Sars-CoV-2? Te osoby muszą unikać szczepionki!
- Procedury szczepień przeciw COVID-19. Jak wyglądają w praktyce?
Przyjazd do Czech na okres powyżej 24 h wymaga: wypełnienia elektronicznego formularza lokalizacyjnego (https://plf.uzis.cz/) okazania negatywnego testu PCR wykonanego nie później niż do 72 godziny przed wjazdem lub poddania się testowi PCR w ciągu 5 dni od przyjazdu i przedłożenia wyniku badania do regionalnej stacji higieny (w przeciwnym wypadku obowiązuje kwarantanna).
Tymczasem rząd Andreja Babiša zwrócił się Izby Poselskiej o przedłużenie stanu wyjątkowego do 21 lutego. Treść wniosku została przyjęta przez na posiedzeniu w poniedziałek 18 stycznia 2021 r.
Dalszego przedłużenia stanu wyjątkowego wymaga aktualna sytuacja epidemiologiczna w Czechach. Chociaż liczba nowych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 nieznacznie spadła w ostatnich dniach, to jednak pozostaje ona wysoka, podobnie jak obciążenie czeskiego systemu opieki zdrowotnej.
Bądź na bieżąco i obserwuj
